SliTaz Pizza - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: First step
fr: Première étape

en: Choose your distribution name and the one you want to use as base. We need your mail to notify you when your SliTaz Flavor is built and if anything goes wrong.
fr: Veuillez choisir le nom de votre distribution et la version sur laquellevous voulez vous baser. Nous avons besoin de votre adresse email pour vousavertir quand votre ISO sera construite ou en cas de problèmes.

en: Flavor name
fr: Nom de la saveur

en: Short description
fr: Petite description:

en: Based on
fr: Basé sur

en: Text mode system
fr: Système en mode text

en: X without GTK or QT
fr: X sans GTK ou QT

en: Clean GTK desktop
fr: Bureau légé avec GTK

en: Default SliTaz desktop
fr: Le bureau Slitaz

en: Continue
fr: Continuer

en: Generate
fr: Générer

en: Last chance to stop process or start over. Next step will pack your flavor and add it to the build queue. Here you can also add a note to your receipt flavor, this will be displayed on your flavor ID page and can be used to give more info to other users and SliTaz developers.
fr: Dernier chance d'arrête le processus. La prochaine étape sera d'empaqueter votre saveur et de l'ajouter à la file de construction.Ici, vous pouvez également ajouter une courte note sur la recette de votre saveur,elle sera visible sur la page de votre saveur, et pourra être utilisé pour que les utilisateurs et les développeurs SliTaz,aient plus d'information sur votre saveur.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Build flavor
fr: Construire la saveur

en: Removing temporary files for: $id
fr: Suppression des fichiers temporaires pour: $id

en: Start over
fr: Recommencer

en: Packing: $FLAVOR
fr: Empaquetage de: $FLAVOR

en: Your ISO will be built on next Pizza Bot run
fr: Votre ISO sera construite à la prochaine exécution du Bot Pizza

en: There is $inqueue flavor in queue | There are $inqueue flavors in queue
fr[0]: Il y a $inqueue saveur dans la queu
fr[1]: Il y a $inqueue saveurs dans la queu

en: Download tarball:
fr: Télécharger une archive:

en: Download ISO:
fr: Télécharger l'ISO:

en: Flavor is building or still in the build queue
fr: La saveur est en construction ou toujours dans la liste d'attente

en: Status for: $FLAVOR
fr: Status pour: $FLAVOR

en: Flavor description:
fr: Description:

en: Help
fr: Aide

en: Activity
fr: Activité

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: SliTaz Pizza lets you create your own SliTaz ISO flavor online. The ISO image can be burnt on a cdrom or installed on USB media. Please read the SliTaz Pizza <a href="?help">Help</a> before starting a new flavor.
fr: SliTaz Pizza vous permet de créer votre propre version de SliTaz en ligne. Cette image iso pourra être gravé sur un cdrom ou écrite sur une clé USB. Merci de lire <a href="?help">l'aide</a> avant de commencer une nouvelle saveur.

en: Create a new flavor
fr: Créer une nouvelle saveur

en: Latest builds
fr: Dernière cuissons

en: More activity
fr: Plus d'activité

en: Creating receipt and packages list
fr: Création de la receipt et de la liste des paquets

en: Remove package(s)
fr: Supprimer

en: Add package(s)
fr: Ajouter

en: Here you can add or remove some packages to your flavor. You can also search for a package name and description to find a package name
fr: Ici vous pouvez ajouter ou supprimer des paquets de votre saveur. Vous pouvez aussi chercher par nom ou description du paquet.

en: Search
fr: Rechecher

en: Short desc :
fr: Petite description :
