installer.cgi - en to fr translation catalogue (102 entries)

en: TazPanel - Installer
fr: TazPanel - Installeur

en: Install SliTaz
fr: Installer SliTaz

en: Upgrade system
fr: Mettre à jour le système

en: Evaluate SliTaz
fr: Evaluer SliTaz

en: Welcome to the SliTaz Installer!
fr: Bienvenue dans l'installeur SliTaz !

en: The SliTaz Installer installs or upgrades SliTaz to a hard disk drive from a device like a Live-CD or LiveUSB key, from a SliTaz ISO file, or from the web by downloading an ISO file.
fr: L'installeur de SliTaz installe ou met à jour SliTaz sur un disque dur depuis un périphérique tel qu'un LiveCD ou une clé USB, depuis une image ISO de SliTaz, ou depuis le Web en téléchargeant une image ISO.

en: Windows&trade; users can evaluate SliTaz in the directory \slitaz on their hard disk.
fr: Les utilisateurs de Windows&trade; pouvent évaluer SliTaz dans le répertoire \slitaz de leur disque dur.

en: Which type of installation do you want to start?
fr: Quel type d'installation faut il lancer ?

en: Install
fr: Installer

en: Install SliTaz on a partition of your hard disk drive. If you decide to format your partition, all data will be lost. If you do not format, all data except for any existing /home directory will be removed (the home directory will be kept as is).
fr: Installe SliTaz sur une partition du disque dur. Si vous décidez de formatter la partition, toutes les données seront perdues. Si vous ne la formattez pas, toutes les données à l'exception de celles présentes dans un répertoire /home existant seront détruites, le répertoire /home sera conservé tel quel.

en: Before installation, you may need to create or resize partitions on your hard disk drive in order to make space for SliTaz GNU/Linux. You can graphically manage your partitions with Gparted
fr: Avant de commencer l'installation, il est peut-être nécessaire de créer ou redimensionner des partitions du disque dur de façon à laisser un espace utile à SliTaz. Il est possible de le faire graphiquement avec Gparted.

en: Proceed to a new SliTaz installation
fr: Procéder à l'installation de SliTaz

en: Upgrade
fr: Mettre à jour

en: Upgrade an already installed SliTaz system on your hard disk drive. Your /home /etc /var/www directories will be kept, all other directories will be removed. Any additional packages added to your old SliTaz system will be updated as long you have an active internet connection.
fr: Mettre à jour un système SliTaz déjà présent sur le disque dur. Les répertoires /home et /var/www seront conservés, tous les autres répertoires seront supprimés. Tous les paquets additionnels ajoutés à ce système SliTaz seront mis à jour à condition d'avoir une connexion Internet active.

en: Upgrade an existing SliTaz system
fr: Mettre à jour un système SliTaz existant

en: Upgrade SliTaz
fr: Mettre à jour SliTaz

en: Evaluate: Without Partitioning / Formating
fr: Evaluer : Sans partitionner ni formater

en: SliTaz and Windows&trade; can coexist in the same partition.
fr: SliTaz et Windows&trade; peuvent coexister dans la même partition.

en: SliTaz will be in the %s directory like UMSDOS used to do in the previous century...
fr: SliTaz sera dans le répertoire %s comme UMSDOS faisait au siècle dernier...

en: ISO image file full path
fr: Chemin complet de l'image ISO

en: set %s for a physical CD-ROM
fr: Mettre %s pour indiquer le lecteur de CD-ROM

en: Target partition
fr: Partition cible

en: Choose a partition
fr: Choisissez une partition

en: Partitioning
fr: Partitionner

en: On most used systems, the hard drive is already dedicated to partitions for Windows&trade;, or Linux, or another operating system. You'll need to resize these partitions in order to make space for SliTaz GNU/Linux. SliTaz will co-exist with other operating systems already installed on your hard drive.
fr: Sur la plupart des systèmes, le disque dur a déjà des partitions dédiées à Windows&trade;, ou Linux ou un autre système d'exploitation. Il est nécessaire de modifier la taille des partitions de façon à laisser une place à SliTaz GNU/Linux. SliTaz co-existera avec les autres systèmes d'exploitation déjà installés sur le disque dur.

en: The amount of space needed depends on how much software you plan to install and how much space you require for users. It's conceivable that you could run a minimal SliTaz system in 300 megs or less, but 2 gigs is indeed more comfy.
fr: La taille de l'espace nécessaire dépend du nombre de paquets destinés à être installés et de l'espace réservé aux utilisateurs. Il est tout à fait concevable d'installer un système minimal de SLitaz dans moins de 300 Mo, mais 2 Go seront très confortables.

en: A separate home partition and a partition that will be used as Linux swap space may be created if needed. SliTaz detects and uses swap partitions automatically.
fr: Une partition séparée pour /home, et une partition d'échange (swap) peuvent être créées si nécessaire. SliTaz détecte et utilise automatiquement les partitions swap.

en: You can graphically manage your partitions with GParted. GParted is a partition editor for graphically managing your disk partitions. GParted allows you to create, destroy, resize and copy partitions without data loss.
fr: Gérez graphiquement vos partitions avec l'éditeur de partitions Gparted. Gparted est permet de créer, supprimer, redimensionner et recopier vos partitions sans perte de données.

en: GParted supports ext2, ext3, ext4, linux swap, ntfs and fat32 filesystems right out of the box. Support for xjs, jfs, hfs and other filesystems is available as well but you first need to add drivers for these filesystems by installing the related packages xfsprogs, jfsutils, linux-hfs and so on.
fr: Gparted supporte en standard les systèmes de fichiers Linux ext2, ext3, ext4, swap, Windows&trade; ntfs et fat32. Les systèmes de fichiers xfs, jfs, hfs ou autres sont également disponibles mais il est nécessaire d'ajouter au préalables les drivers nécessaires en installant les paquets correspondants xfsprogs, jfsutils, linux-hfs etc.

en: Launch GParted, the partition editor tool
fr: Lance GParted, l'éditeur de partition

en: Execute GParted
fr: Lancer Gparted

en: Continue installation
fr: Continuer l'installation

en: Once you've made room for SliTaz on your drive, you should be able to continue installation.
fr: Une fois que la place nécessaire à SliTaz sur le disque dur a été faite, il est possible de continuer l'installation.

en: LiveCD
fr: Live CD

en: Use the SliTaz LiveCD
fr: Utilise le LiveCD SliTaz

en: LiveUSB:
fr: LiveUSB

en: Enter the partition where SliTaz Live is located on your USB Key
fr: Sur quelle partition de la clef USB se trouve SliTaz Live ?

en: ISO file:
fr: Fichier ISO

en: Select a SliTaz ISO file located on a local disk
fr: Choisir un fichier SLiTaz ISO du disque dur

en: Select an ISO or enter the full path to the ISO file
fr: Choisissez une ISO ou entrez le chemin vers le fichier ISO

en: Web:
fr: Web :

en: Select a SliTaz version on the Web
fr: Choisissez une version de SliTaz sur le Web

en: Select a version or enter the full URL to an ISO file
fr: Choisissez une version ou entrez l'URL vers le fichier ISO

en: Existing SliTaz partition to upgrade:
fr: Partition SliTaz existante à mettre à jour :

en: Specify the partition containing the system to upgrade
fr: Entrez la partition contenant le système à mettre à jour

en: Install SliTaz to partition:
fr: Installer SliTaz sur la partition :

en: Specify the partition where to install SliTaz
fr: Entrez la partition où installer SliTaz

en: home partition
fr: Partition /home

en: Separate partition for %s:
fr: Utiliser une autre partition pour %s :

en: Specify the partition containing %s
fr: Spécifiez la partition pour %s

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Set Hostname to:
fr: Définir le nom du système :

en: Hostname configuration allows you to specify the machine name
fr: La configuration du Hostname vous permet de donner le nom de la machine

en: Name of your system
fr: Nom du système

en: Root superuser
fr: administrateur Root

en: Root password:
fr: Mot de passe de root :

en: Enter the password for root
fr: Entrez le mot de passe root

en: Password of root
fr: Mot de passe de root

en: User
fr: Utilisateur

en: User login:
fr: Identifiant de l'utilisateur :

en: Enter the name of the first user
fr: Entrez le nom du premier compte d'utilisateur

en: Name of the first user
fr: Nom du premier compte d'utilisateur

en: User password:
fr: Mot de passe utilisateur :

en: The password for default user
fr: Mot de passe de l'utilisateur par défaut

en: Password of the first user
fr: Mot de passe du premier compte utilisateur

en: Bootloader
fr: Chargeur d'amorçage

en: Install a bootloader.
fr: Installer un chargeur d'amorçage.

en: Usually you should answer yes, unless you want to install a bootloader by hand yourself.
fr: Normalement vous devriez répondre oui, à mois que vous ne vouliez installer un chargeur d'amorçage vous même

en: Enable Windows Dual-Boot.
fr: Autoriser le double-boot avec Windows&trade;.

en: At start-up, you will be asked whether you want to boot into Windows&trade; or SliTaz GNU/Linux.
fr: Au démarage, on vous demandera de choisir entre Windows&trade; et SliTaz GNU/Linux.

en: Errors found. Please check your settings.
fr: Il y a des erreurs. Vérifiez vos saisies.

en: Select source media:
fr: Média source de SliTaz

en: Select destination
fr: Destination

en: Checking settings...
fr: Vérification des mises à jours...

en: Proceeding to: %s
fr: Lancement de : %s

en: Errors encountered.
fr: Des erreurs sont survenues.

en: Process completed!
fr: C'est fini !

en: Installation is now finished, you can exit the installer or reboot on your new SliTaz GNU/Linux operating system.
fr: L'installation est maintenant terminée, vous pouvez quitter l'installeur ou redémarrer sur votre nouveau système GNU/Linux.

en: Tazinst log
fr: Journal d'erreur de Tazinst

en: You're going to install SliTaz on a partition of your hard disk drive. If you decide to format your HDD, all data will be lost. If you do not format, all data except for any existing /home directory will be removed (the home directory will be kept as is).
fr: Vous allez installer SliTaz sur une partition de votre disque dur. Si vous décidez de formatter la partition, toutes les données seront perdues. Si vous ne la formattez pas, toutes les données à l'exeception de celles présentes dans un répertoire existant /home seront détruites.

en: You're going to upgrade an already installed SliTaz system on your hard disk drive. Your /home /etc /var/www directories will be kept, all other directories will be removed. Any additional packages added to your old SliTaz system will be updated as long you have an active internet connection.
fr: Vous allez mettre à jour un système SliTaz existant déjà sur une partition de votre disque dur. Les répertoires /home /etc et /var/www seront conservés, tous les autres répertoires seront supprimés. Tous les paquets additionnels ajoutés à ce système SliTaz seront mis à jour à condition d'avoir une connexion Internet active.

en: Back to partitioning
fr: Retour au partitionnement

en: Back to entering settings
fr: Retour aux paramétrages

en: Back to Installer Start Page
fr: Retourner au début de l'installation

en: Proceed to SliTaz installation
fr: Lancer l'installation de SliTaz

en: Installation complete. You can now restart
fr: Installation terminée. Vous pouvez redémarrer.

en: Installation failed. See log
fr: L'installation n'a pas aboutie. Voir le fichier journal

en: Continue installation.
fr: Continuer l'installation

en: A web page that points a browser to a different page after 2 seconds
fr: Vous allez être redirigés vers une autre page dans 2 secondes

en: If your browser doesn't automatically redirect within a few seconds, you may want to go there manually [here]
fr: Si votre navigateur ne vous redirige pas automatiquement dans quelques secondes, vous devrez le faire manuellement [ici]

en: Tazinst Error
fr: Erreur de Tazinst

en: %s, the backend to %s is missing.
fr: %s, l'installeur léger de SliTaz (%s) n'a pas été trouvé.

en: Any installation can not be done without %s.
fr: Aucune installation ne peut être entreprise sans %s.

en: Check %s permissions, or reinstall the %s package.
fr: Vérifiez les permissions de %s, ou réinstallez le paquet %s.

en: %s, the %s backend, is not at the minimum required version.
fr: %s, l'installeur léger de SliTaz (%s) n'a pas la version minimum requise.

en: Reinstall the %s package, or use %s in CLI mode.
fr: Réinstallez le paquet %s, ou lancez %s en ligne de commande

en: %s, the %s backend, is at a higher version than the maximum authorized by the %s.
fr: %s, L'installeur léger de SliTaz (%s) n'a pas la version maximum requise (%s).

en: Any installation cannot be done.
fr: Aucune installation ne peut être entreprise.

en: None
fr: *

en: Do not format
fr: Ne pas formatter

en: To format this partition, select a filesystem, usually it's safe to use ext4
fr: Pour formater cette partition, choisissez un système de fichiers, ext4 est recommandé

en: Formatting option:
fr: Option de formattage
