installer.cgi - en to ja_JP translation catalogue (100 entries)

en: TazPanel - Installer
ja_JP: TazPanel - インストール

en: Installation
ja_JP: インストール

en: Install SliTaz
ja_JP: SliTaz のインストール

en: Upgrade system
ja_JP: システムのアップグレード

en: Evaluate SliTaz
ja_JP: SliTaz　を評価する

en: Welcome to the SliTaz Installer!
ja_JP: SliTaz インストーラーへようこそ！

en: The SliTaz Installer installs or upgrades SliTaz to a hard disk drive from a device like a Live-CD or LiveUSB key, from a SliTaz ISO file, or from the web by downloading an ISO file.
ja_JP: SliTaz　インストーラは、SliTaz　を Live-CD　または LiveUSBキーデバイスからの SliTaz ISO ファイル、または ISO ファイルを Web からダウンロードしてハードディスクドライブへインストールまたはアップグレードします。

en: Windows&trade; users can evaluate SliTaz in the directory \slitaz on their hard disk.
ja_JP: Windows&trade; ユーザーはハードディスク上のディレクトリ \ slitaz で SliTaz を評価することができます。

en: Which type of installation do you want to start?
ja_JP: どの種類でインストールを開始しますか？

en: Install
ja_JP: インストール

en: Install SliTaz on a partition of your hard disk drive. If you decide to format your partition, all data will be lost. If you do not format, all data except for any existing /home directory will be removed (the home directory will be kept as is).
ja_JP: ハードディスクドライブのパーティションに SliTaz をインストールします。 パーティションをフォーマットすると、すべてのデータが失われます。 フォーマットしないと、既存の /home ディレクトリ以外すべてのデータが削除されます。(ホームディレクトリはそのまま維持されます)

en: Before installation, you may need to create or resize partitions on your hard disk drive in order to make space for SliTaz GNU/Linux. You can graphically manage your partitions with Gparted
ja_JP: インストールの前に、SliTaz GNU/Linux 用の空き領域を確保するために、ハードディスクドライブ上にパーティションを作成またはサイズを変更する必要があります。 Gparted でパーティションをグラフィカルに管理できます

en: Proceed to a new SliTaz installation
ja_JP: 新しい SliTaz のインストールへ進む

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upgrade an already installed SliTaz system on your hard disk drive. Your /home /etc /var/www directories will be kept, all other directories will be removed. Any additional packages added to your old SliTaz system will be updated as long you have an active internet connection.
ja_JP: 既にハードディスクドライブへインストールされている SliTaz システムをアップグレードします。 /home /etc /var/www ディレクトリは保持され、他すべてのディレクトリは削除されます。 古い SliTaz システムに追加された追加パッケージは、インターネットに接続している間は更新されます。

en: Upgrade an existing SliTaz system
ja_JP: 既存の SliTaz システムをアップグレードする

en: Upgrade SliTaz
ja_JP: SliTaz　のアップグレード

en: Evaluate: Without Partitioning / Formating
ja_JP: 評価: パーティション操作・初期化しない

en: SliTaz and Windows&trade; can coexist in the same partition.
ja_JP: SliTaz と Windows&trade; は同じパーティションに共存できます。

en: SliTaz will be in the %s directory like UMSDOS used to do in the previous century...
ja_JP: SliTaz は以前の UMSDOS みたいな %s ディレクトリにあります...

en: ISO image file full path
ja_JP: ISO イメージファイルのフルパス

en: Target partition
ja_JP: 対象のパーティション

en: Choose a partition
ja_JP: パーティションを選択する

en: Partitioning
ja_JP: パーティション選択

en: On most used systems, the hard drive is already dedicated to partitions for Windows&trade;, or Linux, or another operating system. You'll need to resize these partitions in order to make space for SliTaz GNU/Linux. SliTaz will co-exist with other operating systems already installed on your hard drive.
ja_JP: ほとんどのシステムでは、ハードドライブはすでに Windows、Linux、または他のオペレーティングシステムのパーティション専用です。  SliTaz GNU/Linux 用の空き領域を確保するために、これらのパーティションのサイズを変更する必要があります。 SliTaz は、ハードドライブに既にインストールされている他のオペレーティングシステムと共存します。

en: The amount of space needed depends on how much software you plan to install and how much space you require for users. It's conceivable that you could run a minimal SliTaz system in 300 megs or less, but 2 gigs is indeed more comfy.
ja_JP: 必要な容量は、インストールするソフトウェアサイズと、ユーザーに必要な空き領域によって異なります。 300M 以下で SliTaz の最小システムを走らせることができると考えられますが、実際には 2G あるとより快適です。

en: A separate home partition and a partition that will be used as Linux swap space may be created if needed. SliTaz detects and uses swap partitions automatically.
ja_JP: 別のホームパーティションと、必要に応じて Linux swap 領域として使用されるパーティションが作成されます。 SliTaz は自動的に swap　パーティションを検出して使用します。

en: You can graphically manage your partitions with GParted. GParted is a partition editor for graphically managing your disk partitions. GParted allows you to create, destroy, resize and copy partitions without data loss.
ja_JP: GParted　を使用してパーティションをグラフィカルに管理できます。 GParted　は、ディスクパーティションをグラフィカルに管理するためのパーティションエディタです。 GParted　を使用すると、データ損失のないパーティションを作成、破棄、サイズ変更、コピーすることができます。

en: GParted supports ext2, ext3, ext4, linux swap, ntfs and fat32 filesystems right out of the box. Support for xjs, jfs, hfs and other filesystems is available as well but you first need to add drivers for these filesystems by installing the related packages xfsprogs, jfsutils, linux-hfs and so on.
ja_JP: GParted はすでに ext2、ext3、ext4、linux swap、ntfs、fat32 ファイルシステムをサポートしています。 xjs、jfs、hfs などのファイルシステムもサポートされていますが、関連するパッケージ xfsprogs、jfsutils、linux-hfs などをインストールすることで、これらのファイルシステム用のドライバを追加する必要があります。

en: Launch GParted, the partition editor tool
ja_JP: パーティション編集ツール GParted を起動

en: Execute GParted
ja_JP: GParted　を実行

en: Continue installation
ja_JP: インストールを続ける

en: Once you've made room for SliTaz on your drive, you should be able to continue installation.
ja_JP: ドライブに SliTaz の空き容量を確保したら、インストールを続けることができます。

en: Use the SliTaz LiveCD
ja_JP: SliTaz LiveCD を使用

en: Enter the partition where SliTaz Live is located on your USB Key
ja_JP: SliTaz Live がある USB キーのパーティションを入力してください

en: ISO file:
ja_JP: ISO ファイル:

en: Select a SliTaz ISO file located on a local disk
ja_JP: ローカルディスクにある SliTaz ISO ファイルを選択して下さい

en: Select an ISO or enter the full path to the ISO file
ja_JP: ISO を選択するか、ISO ファイルのフルパスを入力してください

en: Select a SliTaz version on the Web
ja_JP: Web 上の SliTaz バージョンを選択して下さい

en: Select a version or enter the full URL to an ISO file
ja_JP: バージョンを選択するか、ISO　ファイルの完全な URL を入力してください

en: Existing SliTaz partition to upgrade:
ja_JP: アップグレードする既存の SliTaz パーティション:

en: Specify the partition containing the system to upgrade
ja_JP: アップグレードするシステムを含むパーティションを指定して下さい

en: Install SliTaz to partition:
ja_JP: SliTaz をインストールするパーティション:

en: Specify the partition where to install SliTaz
ja_JP: SliTaz　をインストールするパーティションを指定する

en: home partition
ja_JP: ホームパーティション

en: Separate partition for %s:
ja_JP: %s パーティションを別にする：

en: Specify the partition containing %s
ja_JP: %s を含むパーティションを指定する

en: Hostname
ja_JP: ホスト名

en: Set Hostname to:
ja_JP: ホスト名を次に設定:

en: Hostname configuration allows you to specify the machine name
ja_JP: ホスト名の設定は、マシン名を指定することができます

en: Name of your system
ja_JP: システムの名称

en: Root superuser
ja_JP: Root スーパーユーザー

en: Root password:
ja_JP: Root パスワード:

en: Enter the password for root
ja_JP: root のパスワードを入力して下さい

en: Password of root
ja_JP: root のパスワード

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User login:
ja_JP: ユーザーログイン:

en: Enter the name of the first user
ja_JP: 最初のユーザー名を入力して下さい

en: Name of the first user
ja_JP: 最初のユーザー名

en: User password:
ja_JP: ユーザーパスワード:

en: The password for default user
ja_JP: デフォルトユーザーのパスワード

en: Password of the first user
ja_JP: 最初のユーザーパスワード

en: Bootloader
ja_JP: ブートローダー

en: Install a bootloader.
ja_JP: ブートローダーをインストールします。

en: Usually you should answer yes, unless you want to install a bootloader by hand yourself.
ja_JP: 手動でブートローダーをインストールしたいのでなければ、通常 yes と答えるべきです。

en: Enable Windows Dual-Boot.
ja_JP: Windows デュアルブートを有効にします。

en: At start-up, you will be asked whether you want to boot into Windows&trade; or SliTaz GNU/Linux.
ja_JP: 起動時に Windows＆trade または SliTaz GNU/Linux を起動するかどうかを尋ねられます。

en: Errors found. Please check your settings.
ja_JP: エラーが見つかりました。 設定を確認してください。

en: Select source media:
ja_JP: ソースメディアを選択:

en: Select destination
ja_JP: 目的地を選択

en: Options
ja_JP: オプション

en: Checking settings...
ja_JP: 設定の確認中...

en: Proceeding to: %s
ja_JP: 次へ進む: &s

en: Errors encountered.
ja_JP: エラーが発生しました。

en: Process completed!
ja_JP: プロセスが完了しました！

en: Installation is now finished, you can exit the installer or reboot on your new SliTaz GNU/Linux operating system.
ja_JP: インストールが完了しました。インストーラを終了するか、新しい SliTaz GNU/Linux オペレーティングシステムで再起草することができます。

en: Tazinst log
ja_JP: Tazinst ログ

en: You're going to install SliTaz on a partition of your hard disk drive. If you decide to format your HDD, all data will be lost. If you do not format, all data except for any existing /home directory will be removed (the home directory will be kept as is).
ja_JP: ハードディスクドライブのパーティションに SliTaz をインストールします。 HDD をフォーマットすると、すべてのデータが失われます。 フォーマットしないと、既存の /home ディレクトリ以外のすべてのデータが削除されます。（ホームディレクトリはそのまま維持されます）

en: You're going to upgrade an already installed SliTaz system on your hard disk drive. Your /home /etc /var/www directories will be kept, all other directories will be removed. Any additional packages added to your old SliTaz system will be updated as long you have an active internet connection.
ja_JP: 既にインストールされているSliTazシステムをハードディスクドライブにアップグレードします。 /home /etc /var/www ディレクトリは保持され、他のすべてのディレクトリは削除されます。 古い SliTaz システムの追加パッケージは、インターネットに接続している間は更新されます。

en: Back to partitioning
ja_JP: パーティション選択へ戻る

en: Back to entering settings
ja_JP: 入力設定へ戻る

en: Back to Installer Start Page
ja_JP: インストーラスタートページに戻る

en: Proceed to SliTaz installation
ja_JP: SliTaz のインストールへ進む

en: Installation complete. You can now restart
ja_JP: インストールが完了しました。 今すぐ再起動できます

en: Installation failed. See log
ja_JP: インストールに失敗しました。 ログを参照して下さい

en: Continue installation.
ja_JP: インストールを続行します。

en: A web page that points a browser to a different page after 2 seconds
ja_JP: 2秒後にブラウザはウェブページを別のページにします

en: If your browser doesn't automatically redirect within a few seconds, you may want to go there manually [here]
ja_JP: ブラウザが数秒以内に自動的にリダイレクトされない場合は、手動で移動して下さい [こちら]

en: Tazinst Error
ja_JP: Tazinst エラー

en: %s, the backend to %s is missing.
ja_JP: %s 、%s へのバックエンドがありません。

en: Any installation can not be done without %s.
ja_JP: %s なしではインストールできません。

en: Check %s permissions, or reinstall the %s package.
ja_JP: %s の権限を確認するか、%s パッケージを再インストールしてください。

en: %s, the %s backend, is not at the minimum required version.
ja_JP: %s 、バックエンド %s は最低限必要なバージョンではありません。

en: Reinstall the %s package, or use %s in CLI mode.
ja_JP: %s パッケージを再インストールするか、CLI モードで %s を使用してください。

en: %s, the %s backend, is at a higher version than the maximum authorized by the %s.
ja_JP: %s 、バックエンド %s は、 %s によって許可された最大値よりも高いバージョンです。

en: Any installation cannot be done.
ja_JP: いくつかインストールできていません。

en: None
ja_JP: なし

en: Do not format
ja_JP: フォーマットしない

en: To format this partition, select a filesystem, usually it's safe to use ext4
ja_JP: このパーティションをフォーマットするためのファイルシステムを選択します。通常 ext4 を使うのが安全です

en: Formatting option:
ja_JP: フォーマットオプション:
