TazInst - en to ja_JP translation catalogue (185 entries)

en: Fresh install on a HDD
ja_JP: ブートローダーをインストールします。

en: Upgrade an existing system
ja_JP: 既存のシステムをアップグレードします

en: LiveUSB
ja_JP: LiveUSB:

en: ISO image on a local drive
ja_JP: ローカルドライブ上の ISO イメージ

en: ISO image on the Internet
ja_JP: インターネット上の ISO イメージ

en: B-tree file system (Oracle)
ja_JP: B-treeファイルシステム (Oracle)

en: Second extended filesystem (Linux)
ja_JP: 2 番目の拡張ファイルシステム (Linux)

en: Third extended filesystem (Linux)
ja_JP: 3 番目の拡張ファイルシステム (Linux)

en: Fourth extended file system (Linux)
ja_JP: 4 番目の拡張ファイルシステム (Linux)

en: Journaled File System (IBM)
ja_JP: ジャーナルファイルシステム（IBM）

en: File system of the MINIX operating system
ja_JP: MINIX オペレーティングシステムのファイルシステム

en: Journaled computer file system (Namesys)
ja_JP: ジャーナリングコンピュータファイルシステム (Namesys)

en: Journaling file system (Silicon Graphics, Inc.)
ja_JP: ジャーナリングファイルシステム (Silicon Graphics、Inc.)

en: Automatic selection
ja_JP: 自動選択

en: GRUB legacy bootloader
ja_JP: 旧版 GRUB ブートローダー

en: Lightweight bootloader
ja_JP: 軽量ブートローダー

en: Stable release
ja_JP: 安定版

en: Stable version without nested subsets
ja_JP: ネストサブセットのない安定版

en: Stable text-only version (8.1MB)
ja_JP: テキストのみ安定版 ((8.1MB)

en: Stable basic graphic version without graphic apps
ja_JP: グラフィックアプリなし 安定基本グラフィック版

en: Stable basic graphic version with only GTK
ja_JP: GTK のみの安定基本グラフィック版

en: Development version for testing latest features
ja_JP: 最新機能をテストするための開発版

en: Bleeding edge development version updated every day
ja_JP: 毎日更新されている Bleeding edge 開発版

en: SliTaz GNU/Linux Installer - Version: %s
ja_JP: SliTaz GNU/Linux インストーラー - バージョン: %s

en: Usage:
ja_JP: 用途:

en: %s [command] <setting> <value> <file>
ja_JP: %s [コマンド] <設定> <値> <ファイル>

en: Commands:
ja_JP: コマンド:

en: Create a new install file.
ja_JP: 新しいインストールファイルを生成します。

en: Change value of a setting.
ja_JP: 設定の値を変更します。

en: Clear a setting.
ja_JP: 設定をクリアします。

en: Get the value of a setting.
ja_JP: 設定の値を取得します。

en: Check settings.
ja_JP: 設定を確認します。

en: Print a short help on settings
ja_JP: 設定に関する簡単なヘルプを表示

en: List system resources.
ja_JP: システムリソースを一覧表示します。

en: Execute a SliTaz installation.
ja_JP: SliTaz インストールを実行します。

en: Display log file contents.
ja_JP: ログファイルの内容を表示します。

en: Clean install and log files.
ja_JP: クリーンインストールとログファイルを出力します。

en: Print version and exit.
ja_JP: バージョンを表示し終了します。

en: Print this short usage.
ja_JP: 短い使用法を出力します。

en: '%s': Unknown command!
ja_JP: '%s': コマンドが不明です！

en: Run: '%s' to get a list of available commands.
ja_JP: 実行: '%s' をクリックすると利用可能なコマンドのリストが表示されます。

en: '%s': Unknown option!
ja_JP: '%s': オプションが不明です！

en: Please select one of these options:
ja_JP: 次いずれかのオプションを選択して下さい:

en: Warning: file already exists.
ja_JP: 警告: ファイルは既に存在します。

en: Error: Cannot create file.
ja_JP: エラー: ファイルを作成できません。

en: Error: Unable to read install file.
ja_JP: エラー: インストールファイルを読み込めません。

en: Error: '%s' unknown setting.
ja_JP: エラー： '%' の設定が不明です。

en: Error: Unable to write to install file.
ja_JP: エラー: インストールファイルに書き込めません。

en: Deleting install file: %s
ja_JP: インストールファイルの削除中: %s

en: Error: Unable to delete install file.
ja_JP: エラー: インストールファイルを削除できません。

en: You must be the root user (system administrator) to install SliTaz, please use 'su' to get a root SHell and restart installation.
ja_JP: SliTaz をインストールするには、root ユーザー(システム管理者)でなければなりません。su を使用して riit SHell を取得し、インストールを再開してください。

en: Another instance of tazinst is running.
ja_JP: tazinst の別インスタンスが実行中です。

en: Error: '%s' Invalid keyword.
ja_JP: エラー： '%s' キーワードが無効です。

en: Select one of these options: %s.
ja_JP: 次いずれかのオプションを選択してください: %s

en: For more information, see tazinst Manual.
ja_JP: 詳細は tazinst Manual を参照して下さい。

en: Error: Partition not found.
ja_JP: エラー: パーティションが見つかりません。

en: To see available partitions, run '%s'.
ja_JP: 使用可能なパーティションを表示するには、 '%s' を実行してください。

en: Error: Source file not found.
ja_JP: エラー: ソースファイルが見つかりません。

en: Error: invalid URL.
ja_JP: エラー：URL が無効です。

en: Error: multiple assignations for a disk.
ja_JP: エラー：ディスクが複数割り当てられています。

en: Error: password too long.
ja_JP: エラー: パスワードが長すぎます。

en: Error: Unallowed characters in password.
ja_JP: エラー: パスワードに使用できない文字があります。

en: Warning: short password!
ja_JP: 警告: パスワードが短すぎます！

en: Warning: no password!
ja_JP: 警告: パスワードがありません！

en: %s Error: Too short.
ja_JP: %s エラー: 短すぎます。

en: %s Error: Too long.
ja_JP: %s エラー: 長過ぎます。

en: %s Error: Invalid chars.
ja_JP: %s エラー: 使用できない文字があります。

en: Error: Unsupported Partition Table.
ja_JP: エラー: パーティションテーブルが対応していません。

en: Error: No disk selected, cannot install any bootloader.
ja_JP: エラー: ディスクが選択されていないためブートローダーをインストールできません。

en: The Source setting depends on the type of media:
ja_JP: ソース設定はメディアの種類によって異なります。

en: Name or URL of the image on the web.
ja_JP: Web　上の画像の名前または URL。

en: Type: %s
ja_JP: 種類: %s

en: List of settings:
ja_JP: 設定のリスト:

en: Mode of install
ja_JP: インストールモード

en: Media containing the SliTaz source files
ja_JP: SliTaz　ソースファイルを含むメディア

en: Source file containing SliTaz
ja_JP: SliTaz　を含むソースファイル

en: The name of the target partition
ja_JP: 対象パーティションの名前

en: Format of the target partition
ja_JP: 対象パーティションのフォーマット

en: Separate home partition
ja_JP: 分割 home パーティション

en: Format of the root partition
ja_JP: root パーティションのフォーマット

en: Name of the system
ja_JP: システムの名前

en: Superuser password
ja_JP: スーパーユーザーのパスワード

en: First user name
ja_JP: 最初のユーザー名

en: First user password
ja_JP: 最初のユーザーパスワード

en: Install a bootloader
ja_JP: ブートローダーのインストール

en: Partition to dualboot Windows from
ja_JP: Windows パーティションへデュアルブート

en: CD. Automatically set
ja_JP: CD 自動設定

en: USB partition. For a list, type: %s
ja_JP: USB　パーティション。 リストには次を入力: ％s

en: ISO file name. For a list, type: %s
ja_JP: ISO ファイル名。エリストには次を入力: %s

en: Partition containing Windows, or 'auto'
ja_JP: Windows を含むパーティションまたは 'auto'

en: No mirror list found, run %s.
ja_JP: ミラーリストが見つかりません。 %s を実行して下さい。

en: Downloading: %s
ja_JP: ダウンロード中: %s

en: Download completed.
ja_JP: ダウンロードが完了しました。

en: Installing package %s to the current system.
ja_JP: 現在のシステムへパッケージ %s をインストール中。

en: Cannot install %s.
ja_JP: 5s をインストールできません

en: Adding package %s to the target system...
ja_JP: 対象システムへパッケージ %s を追加中...

en: === Tazinst: started on %s ===
ja_JP: === Tazinst: %s を開始しました ===

en: Process not completed
ja_JP: プロセスは完了していません

en: Error: %s
ja_JP: エラー: %s

en: === Tazinst error on %s ===
ja_JP: === Tazinst %s エラー ===

en: Internal error
ja_JP: 内部エラー

en: Cancelled by user
ja_JP: ユーザーによってキャンセル

en: Using files from %s.
ja_JP: %s がファイルを使用しています。

en: %s: Mount failed.
ja_JP: %s: マウントに失敗しました。

en: Using files from USB device...
ja_JP: USB デバイスからファイルを使用中...

en: Using files from USB device %s.
ja_JP: USB デバイス ％s のファイルを使用しています。

en: %s: Failed to mount USB device.
ja_JP: %s: USB デバイスのマウントに失敗しました。

en: md5sum error, file corrupted.
ja_JP: md5sum エラー。ファイルが壊れています。

en: %s: md5 file not found, cannot check integrity.
ja_JP: %s: md5 ファイルが見つかりません。整合性を確認できません。

en: Using files from ISO %s.
ja_JP: ISO %s からファイルを使用しています。

en: %s: Failed to mount ISO.
ja_JP: %s: ISO のマウントに失敗しました。

en: Creating mount point: %s...
ja_JP: マウントポイントの作成中: %s...

en: Checking installation media...
ja_JP: インストールメディアの確認中...

en: Invalid source
ja_JP: ソースが無効です

en: Installation media checked ok
ja_JP: インストールメディアを正常確認しました

en: Format %s (%s)
ja_JP: フォーマット %s (%s)

en: Formatting has failed
ja_JP: フォーマットに失敗しました

en: Preparing target partition...
ja_JP: 対象パーティションの準備中...

en: Partition is already mounted, unmounting.
ja_JP: パーティションはすでにマウントしています。マウント解除します。

en: Partition is already in use.
ja_JP: パーティションはすでに使用しています。

en: %s: The partition will be cleaned...
ja_JP: %s: パーティションはクリーンされます...

en: %s: The partition will be kept...
ja_JP: %s: パーティションは保持されます...

en: %s: Unable to mount partition
ja_JP: %s: パーティションをマウントできません

en: Unmounting target partition: %s
ja_JP: 対象パーティションのマウント解除中: %s

en: Unmounting: %s
ja_JP: マウント解除中: %s

en: Unlinking: %s
ja_JP: リンク解除中: %s

en: Ejecting CD-ROM...
ja_JP: CD-ROM を取り出し中...

en: Process completed. You can now restart (reboot) from your SliTaz GNU/Linux system.
ja_JP: 作業が完了しました。 SliTaz GNU/Linux　システムから再起動できます。

en: === Tazinst ended on %s ===
ja_JP: === Tazinst %s 完了 ===

en: Copying log to %s
ja_JP: ログを %s へコピー中

en: No bootloader to install.
ja_JP: ブートローダーをインストールできません

en: Enabling Windows dual-boot
ja_JP: Windows ヂュアルブートを有効

en: Installing GRUB on: %s
ja_JP: GRUB をインストール中: %s

en: GRUB not found
ja_JP: GRUB が見つかりません

en: Setting the boot flag
ja_JP: 起動フラグの設定中

en: Copying splash image
ja_JP: 起動画像をコピー中

en: Installing Syslinux
ja_JP: Syslinux をインストール中

en: Syslinux not found
ja_JP: Syslinux が見つかりません

en: Setting the boot flag on
ja_JP: 起動フラグを設定中

en: mbr.bin not found
ja_JP: mbr.bin が見つかりません

en: Installing MBR
ja_JP: MBR へインストール中

en: Setting the legacy_boot flag on
ja_JP: legacy_boot フラグを設定中

en: Installing GPTMBR
ja_JP: GPTMBR へインストール中

en: gptmbr.bin not found
ja_JP: gptmbr.bin が見つかりません

en: Cleaning the root partition (%s)...
ja_JP: root パーティションをクリーン中 (%s)...

en: keeping /home found on: %s
ja_JP: 見つけた /home を保持します: %s

en: removing target: %s
ja_JP: 対象を削除中: %s

en: Kernel name not found, falling back to: %s
ja_JP: カーネル名が見つかりません。戻します: %s

en: install_kernel: %s
ja_JP: カーネルインストール: %s

en: Restoring directory: /home...
ja_JP: ディレクトリを復旧中: /home...

en: Adding / partition and CHECK_FS to file %s...
ja_JP: ファイル %s へ追加・パーティション設定・確認中...

en: Configuring host name: %s
ja_JP: ホスト名を設定中: %s

en: Configuring partition to be used as /home: %s
ja_JP: 使用 /home パーティションを設定中: %s

en: Installing SliTaz on: %s
ja_JP: SliTaz をインストール中: %s

en: Checking settings...
ja_JP: 設定を確認中...

en: Preparing source media...
ja_JP: ソースメディアを準備中...

en: Preparing target disk...
ja_JP: 対象ディスクを準備中...

en: Cleaning the root partition if necessary...
ja_JP: 必要な場合は root パーティションをクリーン中...

en: Extracting the root system...
ja_JP: root システムの抽出中...

en: Installing the Kernel...
ja_JP: カーネルをインストール中...

en: Preconfiguring the system...
ja_JP: システムの事前設定中...

en: Configuring root and default user account...
ja_JP: root とデフォルトユーザーアカウントの設定中...

en: Configuring /home...
ja_JP: /home を設定中...

en: Checking bootloader installation...
ja_JP: ブートローダーのインストールを確認中...

en: Files installation completed
ja_JP: ファイルインストールが完了しました

en: Preparing upgrade of SliTaz release: %s
ja_JP: SliTaz リリースのアップグレード準備中: %s

en: %s: This partition doesn't appear to contain a valid SliTaz system, the file: %s doesn't exist.
ja_JP: %s: このパーティションに有効な SliTaz システムが含まれていないようです。ファイル %s は存在しません。

en: keeping /etc found on: %s
ja_JP: 見つけた /etc を維持します: &s

en: keeping /var/www found on: %s
ja_JP: 見つけた /var/www を維持します: %s

en: backups restored: %s
ja_JP: バックアップを復旧しました: %s

en: backups saved in %s
ja_JP: バックアップを %s へ保存しました

en: Checking the availability of packages...
ja_JP: 有効なパッケージを確認中...

en: Installing packages...
ja_JP: パッケージをインストール中...

en: packages to install: 0
ja_JP: インストールするパッケージ: 0

en: Installing: %s...
ja_JP: インストール中: %s...

en: Installation of packages complete...
ja_JP: パッケージのインストールが完了しました...

en: Creating package lists...
ja_JP: パッケージ一覧の生成中...

en: %s: done
ja_JP: %s: 完了

en: The list of available packages on the mirror could not be downloaded. No missing packages will be reinstalled now, but you can do so later by looking at the following list:
ja_JP: ミラー上の利用可能なパッケージのリストをダウンロードできませんでした。 不足パッケージは今すぐ再インストールされることはありませんが、後で次のリストを参照してパッケージを再インストールすることができます：

en: Upgrading SliTaz on: %s
ja_JP: SlTaz をアップグレード中: %s

en: Searching for %s...
ja_JP: %s を検索中...

en: Backup /etc, /home and the packages list...
ja_JP: /etc /home パッケージリストのバックアップ...

en: Restoring configuration files...
ja_JP: 設定ファイルの復旧中...

en: Upgrading added packages...
ja_JP: 追加パッケージのアップグレード中...

en: Bootloader...
ja_JP: ブートローダー...
