Cook 3.2 - en to ja_JP translation catalogue (203 entries)

en: Usage:
ja_JP: 用途

en: cook [package|command] [list|--option]
ja_JP: cook [パッケージ|コマンド] [list|--オプション]

en: Commands:
ja_JP: コマンド:

en: Display this short usage.
ja_JP: この短い使用法を表示します。

en: Setup your build environment.
ja_JP: ビルド環境をセットアップします。

en: Setup a cross environment.
ja_JP: クロス環境をセットアップします。

en: Test environment and cook a package.
ja_JP: 環境をテストし、パッケージを生成します。

en: List packages in the wok.
ja_JP: wok 内のパッケージを一覧表示します。

en: Simple packages search function.
ja_JP: シンプルなパッケージ検索機能です。

en: Create a new package with a receipt.
ja_JP:  receipt で新しいパッケージを作成します。

en: Cook a list of packages.
ja_JP: パッケージのリストを作成します。

en: Clean-up all packages files.
ja_JP: すべてのパッケージファイルをクリーンアップします。

en: Clean-up all packages sources.
ja_JP: すべてのパッケージソースをクリーンアップします。

en: Check for uncooked packages
ja_JP: 未作成のパッケージを確認します。

en: Create packages DB lists and flavors.
ja_JP: パッケージ DB リストとフレーバーを作成します。

en: Options:
ja_JP: オプション:

en: clean the package in the wok.
ja_JP: wok でパッケージをきれいにします。

en: cook and install the package.
ja_JP: パッケージを作成しインストールします。

en: get the package source tarball.
ja_JP: パッケージソースtarballを入手します。

en: block a package so cook will skip it.
ja_JP: パッケージをブロックし生成をスキップします。

en: unblock a blocked package.
ja_JP: パッケージのブロックを解除します。

en: check dependencies of cooked package.
ja_JP: 作成されたパッケージの依存関係を確認します。

en: repack an already built package.
ja_JP: すでにビルドされたパッケージを再パックします。

en: display debugging messages.
ja_JP: デバッグメッセージを表示します。

en: continue running compile_rules.
ja_JP: compile_rules を実行し続けます。

en: create a receipt interactively.
ja_JP: インタラクティブに receipt を作成します。

en: clone the cooking wok from Hg repo.
ja_JP: Hg レポから cooking wok を複製します。

en: clone the stable wok from Hg repo.
ja_JP: Hg レポから stable wok を複製します。

en: clone the undigest wok from Hg repo.
ja_JP: Hg レポから undigest wok を複製します。

en: clone the tiny SliTaz wok from Hg repo.
ja_JP: Hg レポから tiny SliTaz wok を複製します。

en: force reinstall of chroot packages.
ja_JP: chroot パッケージを強制的に再インストールします。

en: create up-to-date flavors files.
ja_JP: 最新のフレーバーファイルを作成します。

en: Unable to find package "%s" in the wok
ja_JP: wok 内のパッケージ "%s"　を見つけることができません

note: L10n: QA is quality assurance
en: QA: empty variable: %s
ja_JP: QA: 変数が空です: %s

en: Creating directories structure in "%s"
ja_JP: "%s" にディレクトリ構造を作成中

en: Creating DB files in "%s"
ja_JP: "%s" で DB ファイルを作成中

en: QA: checking package receipt...
ja_JP: QA: パッケージの receipt を確認しています...

en: QA: unknown category "%s"
ja_JP: QA: 不明なカテゴリ "%s"

en: Please, use one of: %s
ja_JP: 次のいずれかを使用して下さい: %s

en: QA: unable to reach "%s"
ja_JP: QA： "%s" へ到達できません

en: Creating tarball "%s"
ja_JP: tarball "%s" を作成中

en: ERROR: %s
ja_JP: エラー: %s

en: Getting source from %s...
ja_JP: %s からソースを取得中...

en: Cloning to "%s"
ja_JP: "%s" へ複製中

en: Hg branch: %s
ja_JP: Hg ブランチ: %s

en: Git branch: %s
ja_JP: Git ブランチ: %s

en: CVS module: %s
ja_JP: CVS モジュール: %s

en: Don't forget to add to receipt:
ja_JP: receipt に追加することを忘れないで下さい:

en: ERROR: Unable to handle "%s"
ja_JP: エラー: "%s" を処理できません

en: Extracting source archive "%s"
ja_JP: ソースアーカイブ "%s" を抽出しています

note: L10n: 'm' is for minutes (approximate cooking time)
en:  ~ %dm
ja_JP:  〜 %d 分

note: L10n: 's' is for seconds (cooking time)
en: %ds%s
ja_JP: %d 秒 %s

en: Summary for: %s
ja_JP: 概要: %s

note: L10n: keep the same width of translations to get a consistent view
en: Source dir  : %s
ja_JP: 元の dir 　 : %s

en: Src file    : %s
ja_JP: 元のファイル: %s

en: Src size    : %s
ja_JP: 元のサイズ  : %s

en: Produced    : %s
ja_JP: 生産者      : %s

en: Packed      : %s
ja_JP: パック      : %s

en: Compressed  : %s
ja_JP: 圧縮        : %s

en: Files       : %s
ja_JP: ファイル    : %s

en: Cook time   : %s
ja_JP: 生成時間    : %s

en: Cook date   : %s
ja_JP: 生成日      : %s

en: Host arch   : %s
ja_JP: ホスト arch : %s

en: Debug information
ja_JP: デバック情報

note: L10n: specify your format of date and time (to help: man date) L10n: not bad one is '+%x %R'
en: Cook date: %s
ja_JP: 生成日: %s

en: Cook time: %ds
ja_JP: 生成時間: %ds

note: L10n: Please, translate all messages beginning with ERROR in a same way
en: ERROR
ja_JP: エラー

en: QA: Checking %s...
ja_JP: QA: %s　を確認中...

en:   Time: %s. Size: %s B -> %s B. Save: %s KB
ja_JP:   時間: %s. サイズ: %s バイト → %s バイト, 保存: %s KB

en: Executing strip on all files...
ja_JP: すべてのファイルに strip を実行中...

en: Stripping translations files...
ja_JP: 翻訳ファイルを削除しています...

en: Build dependencies to remove:
ja_JP: 削除する依存関係を構築します：

en: Removing:
ja_JP: 削除中:

en: Compressing man pages...
ja_JP: マニュアルページを圧縮中...

en: Compressing png images...
ja_JP: png イメージを圧縮中...

en: Compressing svg images...
ja_JP: svg イメージを圧縮中...

en: Compressing ui files...
ja_JP: ui ファイルを圧縮中...

en: Cook: %s
ja_JP: 作成: %s

en: Adding "%s" to PATH
ja_JP: PATH へ "%s" を追加中

en: Using cross-tools: %s
ja_JP: cross-tools を使用中: %s

en: Disabling -pipe compile flag: %d RAM free
ja_JP: -pipe コンパイルフラグを無効にします: %d RAM 空き

en: Checking build dependencies...
ja_JP: ビルドの依存関係の確認中...

en: Using packages DB: %s
ja_JP: パッケージ DB を使用中: %s

en: Missing dep (wok/pkg): %s
ja_JP: dep (wok/pkg) が欠けています: %s

en: ERROR: unknown dep "%s"
ja_JP: エラー: dep "%s" が不明です

en: Auto cook config is set: %s
ja_JP: 自動生成が設定されています: %s

en: Building dep (wok/pkg)    : %s
ja_JP: dep (wok/pkg) 生成中      : %s

en: ERROR: can't cook dep "%s"
ja_JP: エラー: dep "%s" を生成できません

en: ERROR: missing %d dependency | ERROR: missing %d dependencies
ja_JP[0]: エラー:  %d 依存が欠けています

en: Installing dep (pkg/local): %s
ja_JP: dep (pkg/ローカル) インストール中: %s

en: Installing dep (web/cache): %s
ja_JP: dep (web/キャッシュ) インストール中: %s

en: Executing: %s
ja_JP: 実行中: %s

en: Running testsuite
ja_JP: testsuite　を実行中

en: ERROR: cook failed
ja_JP: エラー: 生成に失敗しました

en: Pack: %s
ja_JP: パック: %s

en: ERROR: genpkg_rules failed
ja_JP: エラー: genpkg_rules に失敗しました

en: No packages rules: meta package
ja_JP: パッケージルールなし: メタパッケージ

en: Copying "%s"...
ja_JP: "%s" をコピー中...

en: Creating the list of files...
ja_JP: ファイルリストを生成中...

en: Creating md5sum of files...
ja_JP: ファイルの md5sum を生成中...

en: Compressing the FS...
ja_JP: マニュアルページを圧縮中...

en: Updating receipt sizes...
ja_JP: receipt サイズを更新中...

en: Updating receipt EXTRAVERSION: %s
ja_JP: receipt EXTRAVERSION　を更新中: %s

en: Creating full cpio archive...
ja_JP: 完全 cpio アーカイブを作成中...

en: Restoring original package tree...
ja_JP: オリジナルパッケージツリーを復元中...

en: Package "%s" created
ja_JP: パッケージ "%s"  を生成しました

en: QA: checking for empty package...
ja_JP: QA: 空のパッケージを確認しています...

en: ERROR: empty package
ja_JP: エラー: パッケージが空です

en: Removing old package "%s"
ja_JP: 古いパッケージ "%s" を削除中

en: Unable to install package, build has failed.
ja_JP: 44/5000
    パッケージをインストールできません。ビルドに失敗しました。

en: Updating %s chroot environment...
ja_JP: %s chroot 環境を更新中...

en: Updating chroot: %s
ja_JP: chroot 更新中: %s

en: Setup aufs chroot...
ja_JP: aufs chroot 設定...

en: Aufs mount failure
ja_JP: Aufs マウントに失敗しました

en: Leaving aufs chroot...
ja_JP: aufs chroot を残しています...

en: Multiple choice:
ja_JP: 複数の選択肢:

en: Select one [%s]:
ja_JP: 一つを選択 [%s]:

en: Getting standard devel files...
ja_JP: 標準 devel ファイルを取得中...

en: Copying man pages...
ja_JP: マニュアルページをコピー中...

en: Copying files...
ja_JP: ファイルをコピー中...

en: Copying folders...
ja_JP: フォルダーをコピー中...

en: Copying hicolor icons...
ja_JP: ハイカラーアイコンをコピー中...

en: List of %s packages in "%s"
ja_JP: %s パッケージ "%s" 内のリスト

en: %s package | %s packages
ja_JP[0]: %s パッケージ

en: Search results for "%s"
ja_JP: "%s" の検索結果

en: Cook: setup environment
ja_JP: 生成: 環境設定

en: Setting up your environment
ja_JP: 環境を設定中

en: Checking for packages to install...
ja_JP: パッケージインストールを確認中...

en: ERROR: %s is not installed
ja_JP: エラー: %s はインストールされていません

en: Using config file: %s
ja_JP: 使用する設定ファイル:%s

en: Adding group "%s"
ja_JP: グループ "%s" を追加中

en: Setting permissions for group "%s"...
ja_JP: グループ "%s" にパーティションを設定中...

en: All done, ready to cook packages :-)
ja_JP: すべて完了しました。生成パッケージを使用できます。

en: Cook: setup %s cross environment
ja_JP: 生成: %s クロス環境の設定

en: Setting up your %s cross environment
ja_JP: %s クロス環境の設定中

note: L10n: keep the same width of translations to get a consistent view
en: Target arch     : %s
ja_JP: 対象の arch     : %s

en: Configure args  : %s
ja_JP: args の設定     : %s

en: Build flags     : %s
ja_JP: ビルドフラグ    : %s

en: Tools prefix    : %s
ja_JP: ツールの接頭辞  : %s

en: Packages DB     : %s
ja_JP: パッケージ DB   : %s

en: WARNING: %s is not installed in sysroot
ja_JP: 警告: %s は sysroot にインストールされていません

en: Cross compiler  : %s
ja_JP: クロスコンパイラ: %s

en: C compiler "%s" is missing
ja_JP: C コンパイラ "%s" が見つかりません

en: Run "%s" to cook a toolchain
ja_JP: "%s" を実行してツールチェーンを生成する

en: Cook test: testing the cook environment
ja_JP: 生成テスト: 生成環境のテスト

en: Package "%s" already exists.
ja_JP: パッケージ "%s" はすでに存在します。

en: Creating folder "%s"
ja_JP: フォルダ "%s" を生成中

en: Preparing the package receipt...
ja_JP: パッケージ receipt の準備中...

en: Entering interactive mode...
ja_JP: インタラクティブモードに入る...

en: Package       : %s
ja_JP: パッケージ    : %s

en: Version       :
ja_JP: バージョン    :

en: Category      :
ja_JP: カテゴリー    :

note: L10n: Short description
en: Short desc    :
ja_JP: 短い解説      :

en: Maintainer    :
ja_JP: メンテナー    :

en: License       :
ja_JP: ライセンス    :

en: Web site      :
ja_JP: Web サイト    :

en: Wget URL to download source tarball.
ja_JP: ソース tarball をダウンロードするための Wget URL。

en: Example  :
ja_JP: 例       :

en: Do you need a stuff directory? (y/N)
ja_JP: stuff ディレクトリを使いますか？ (y/N)

en: Creating the stuff directory...
ja_JP: stuff ディレクトリを作成しています...

en: Are you going to write a description? (y/N)
ja_JP: 説明を入れますか？ (y/N)

en: Creating the "%s" file...
ja_JP: "%s" ファイルの作成中...

en: Receipt is ready to use.
ja_JP: Receipt は使用可能です。

en: No list in argument.
ja_JP: 引数のリストはありません。

en: List "%s" not found.
ja_JP: リスト "%s" が見つかりません。

en: Starting cooking the list "%s"
ja_JP: リスト "%s" の生成を開始します

en: Cleaning all packages files...
ja_JP: すべてのパッケージファイルをクリーニング中...

en: Cleaning all packages sources...
ja_JP: すべてのパッケージソースをクリーニング中...

en: Checking for uncooked packages
ja_JP: 未生成パッケージの確認

en: Package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s"

en: %s uncooked package | %s uncooked packages
ja_JP[0]: %s パッケージが生成されていません

en: All packages are cooked :-)
ja_JP: すべてのパッケージは生成されています

en: Packages directory "%s" doesn't exist
ja_JP: パッケージディレクトリ "%s" は存在しません

en: Cook pkgdb: Creating all packages lists
ja_JP: pkgdb 生成：すべてのパッケージリストを作成中

en: Creating file "%s"
ja_JP: ファイル "%s" を生成中

en: Creating lists from "%s"
ja_JP: "%s" からリストを生成中

en:   - absent: %s (%s)
ja_JP:   - 不在: %s (%s)

en: Done: %s (%s)
ja_JP: 完了: %s (%s)

en: Removing duplicates:
ja_JP: 重複を削除中:

en: Creating flavors files in "%s"
ja_JP: "%s" でフレーバファイルを作成中

en: Cook pkgdb: Creating all flavors
ja_JP: pkgdb 生成：すべてのフレーバを作成中

en: Recharging lists to use latest packages...
ja_JP: 最新パッケージを使用するためリストを再生成中...

en: Creating configuration file "%s"
ja_JP: 設定ファイル "%s" を生成中

en: Starting to generate flavors...
ja_JP: フレーバーの生成を開始します...

en: Packing flavor "%s"
ja_JP: フレーバー "%s" をパック中

en: Cook pkgdb end: %s
ja_JP: pkgdb 生成終了: %s

en: cook: HOST_ARCH is not set in "%s" receipt
ja_JP: 生成： "%s" receipt に HOST_ARCH が設定されていません

en: package "%s" is not included in %s
ja_JP: パッケージ "%s" は %s に含まれていません

en: cook: %s
ja_JP: 作成: %s

en: bugs: %s
ja_JP: バグ: %s

en: Cook skip: %s
ja_JP: 作成のスキップ: %s

en: Host arch %s
ja_JP: ホスト arch %s

en: package "%s" doesn't cook or is not included in %s
ja_JP: パッケージ "%s" は生成していないか、%s に含まれていません

en: Package "%s" is blocked
ja_JP: パッケージ "%s" はブロックされています

en: Cook started for: %s
ja_JP: 生成開始: %s

en: Cleaning "%s"
ja_JP: "%s" をクリーン中

en: Getting source for "%s"
ja_JP: "%s" のソースを取得中

en: Blocking package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" はブロックしています

en: Unblocking package "%s"
ja_JP: パッケージ "%s" はブロックを解除しています

en: Need to build "%s"
ja_JP: "%s" をビルドする必要があります

en: Checking depends
ja_JP: 依存を確認中

en: WANTED package "%s" is blocked
ja_JP: WANTED パッケージ "%s" がブロックされています

en: WANTED package "%s" is broken
ja_JP: WANTED pパッケージ "%s" が壊れています
