SliTaz Base - en to fr translation catalogue (20 entries)

en: Done
fr: Fait

en: Failed
fr: Echec

en: You must be root to execute:
fr: Vous devez être root pour exécuter:

en: y
fr: o

en: Y
fr: O

en: w
fr: 9

en: Mirror is unreachable
fr: Le miroir est inacessible

en: Mirror is up-to-date
fr: Le miroir est à jour

en: Missing receipt: %s
fr: Recette manquante: %s

en: File %s is not a tazpkg. Exiting
fr: %s n'est pas un paquet tazpkg. Arrêt

en: CGI SHell Environment
fr: Environnement SHell CGI

en: Welcome to the SliTaz web server CGI Shell environment. Let the power of SHell script meet the web! Here you can check HTTP info and try some requests.
fr: Bienvenue sur le serveur web SliTaz avec support CGI. Quand la puissance de script shell rencontre le web! Ici, vous pouvez vérifier les infos HTTP et essayer certaines demandes.

en: Including %s in your scripts lets you use PHP-like syntax such as: %s
fr: Vous devez inclure '%s' dans vos scripts pour utiliser la synthaxe PHP comme par exemple: %s

en: QUERY_STRING test:
fr: Test de la chaine de caractères:

en: HTTP Info
fr: Info HTTP

en: Missing Retawq web browser...
fr: Navigateur web Retawq manquant...

en: Please run: %s
fr: Vous pouvez l'installer en exécutant la commande: %s

en: <b>Usage:</b> man [section] command
fr: <b>Usage:</b> man [section] commande

en: in section %s
fr: dans cette section %s

en: No manual entry for %s
fr: Pas de manuel disponible pour %s
