slitaz-installer - en to ja_JP translation catalogue (78 entries)

en: Welcome to the slitaz-installer.
ja_JP: slitaz-installer へようこそ。

en: Which type of installation do you want to start?
ja_JP: どの種類のインストールを開始しますか？

en: SliTaz can be installed from different media.
ja_JP: SliTaz　は異なるメディアからインストールできます。

en: Select a media from the following list:
ja_JP: 次の一覧からメディアを選択して下さい:

en: You have selected the option to install SliTaz from a USB Key.
ja_JP: USB キーから SliTaz をインストールするオプションを選択しました。

en: Enter the partition where SliTaz Live is located:
ja_JP: SliTaz Live が存在するパーティションを入力して下さい:

en: You have selected the option to install SliTaz from an ISO file located on a local disk.
ja_JP: ローカルディスクにある ISO ファイルから SliTaz をインストールするオプションを選択しました。

en: Please, select a file below:
ja_JP: 次のファイルを選択してください：

en: You have selected the option to install SliTaz from the web.
ja_JP: Web から SliTaz をインストールするオプションを選択しました。

en: Please, select a version:
ja_JP: バージョンを選択して下さい:

en: Select the source:
ja_JP: ソースを選択して下さい:

en: Drive selection
ja_JP: ドライブの選択

en: Please specify the partition where to install SliTaz:
ja_JP: SliTaz をインストールするパーティションを指定して下さい:

en: The installer will upgrade the existing SliTaz system by saving all configuration files and the list of installed packages. Then, it will clean the partition and install the new version of SliTaz, restore the configuration files and reinstall any packages which are not present on the CD-ROM.
ja_JP: インストーラはすべての設定ファイルとインストールされているパッケージのリストを保存して、既存の SliTaz システムをアップグレードします。 次にパーティションをクリーニングし、新しいバージョンの SliTaz をインストールし、構成ファイルを復元し、CD-ROM に存在しないパッケージを再インストールします。

en: You will need an active internet connection before upgrading.
ja_JP: アップグレードする前に有効なインターネット接続が必要です。

en: Partition containing the system to upgrade:
ja_JP: アップグレードするシステムを含むパーティション:

en: Only the filesystems actually installed on your system are listed. If you intend to use another filesystem, you have to install it before. Unless you know what you are doing, it is safe to use ext2, ext3 or ext4.
ja_JP: システムに実際にインストールされているファイルシステムだけが一覧表示されます。 別のファイルシステムを使うつもりなら、それを前もってインストールする必要があります。 何をしているのか分からない限り、ext2、ext3、ext4 の使用が安全です。

en: To format this partition, please select a filesystem below:
ja_JP: このパーティションをフォーマットするファイルシステムを選択して下さい:

en: Separate /home partition
ja_JP: 分割 /home パーティション

en: Please, select the partition to use:
ja_JP: 使用するパーティションを選択して下さい:

en: Hostname configuration allows you to specify the machine name. The hostname is used internally to identify the host on the network. This value can be changed after the system is installed.
ja_JP: ホスト名の設定では、マシン名を指定することができます。 ホスト名はネットワーク上のホストを識別するため、内部的に使用されます。 この名前はシステムのインストール後に変更できます。

en: Enter a hostname:
ja_JP: ホスト名を入力:

en: The root administrator privilege lets you manage and configure the full system. A root user can damage your system so you should always setup a strong password with special characters and/or numbers.
ja_JP: root 管理者権限を使用するとシステム全体を管理・設定できます。 root ユーザーがシステムに損害を与える可能性があるため、特別な文字や数字で常に強力なパスワードを設定する必要があります。

en: Enter the password for root:
ja_JP: root のパスワードを入力:

en: The default user for the system will have their personal files stored in /home/*user* (and will be automatically added to the audio group)
ja_JP: システムのデフォルトユーザーは、個人用ファイルを /home/*ユーザー* へ保存します（オーディオグループに自動的に追加されます）

en: Enter the name of the first user:
ja_JP: 最初のユーザー名を入力:

en: The password for default user.
ja_JP: デフォルトユーザーのパスワード。

en: It may be a security risk if too weak and should always be strong if you use a SSH connection through the web.
ja_JP: 弱すぎるとセキュリティ上の危険があります。Web 経由で SSH 接続を使用する場合は、常に強くする必要があります。

en: Enter the password for the default user:
ja_JP: デフオルトユーザーのパスワードを入力:

en: Installation is now finished, you can exit the installer or reboot on your new SliTaz GNU/Linux operating system.
ja_JP: インストールが完了しました。インストーラを終了するか、新しい SliTaz GNU/Linux オペレーティングシステムで再起動する事ができます。

en: The next step lets you format the target partition. Choose between robust, stable and/or journaled filesystem. If the partition is already formated you can skip this stage, if not just accept.
ja_JP: 次のステップでは、対象のパーティションをフォーマットできます。 強健・安定・ジャーナリング対応のファイルシステムを選択します。 パーティションが既にフォーマットされていて、これを受け入れない場合はこのステップをスキップできます。

en: Warning! formating a partition will destroy all current data.
ja_JP: 警告！ パーティションをフォーマットすると、現在のすべてのデータが破壊されます。

en: Do you wish to format the partition?
ja_JP: パーティションをフォーマットしますか？

en: On most GNU/Linux systems users personal files are stored in the directory /home. Home can be on a separate partition or another hard disk.
ja_JP: ほとんどの GNU/Linux システムでは、個人用ファイルを /home ディレクトリへ保存します。 ホーム（home）は別のパーティションまたは別のハードディスク上に置くことができます。

en: Do you want to use a separate Home partition?
ja_JP: 分割されたホームパーティションを使用しますか？

en: /home will be installed on a separate partition. The next step lets you format the /home partition. If the partition is already formated you can skip this stage, if not just accept.
ja_JP: /home は別のパーティションにインストールされます。 次のステップでは /home パーティションをフォーマットできます。 パーティションが既にフォーマットされていて、これを受け入れない場合はこのステップをスキップできます。

en: Do you wish to format the /home partition?
ja_JP: /home　パーティションをフォーマットしますか？

en: You have now the option to install a bootloader which is capable of booting almost any kind of operating system.
ja_JP: ほぼすべての種類のオペレーティングシステムをブートできるブートローダをインストールするオプションがあります。

en: If you want to use an existing bootloader installation, skip this step and configure your bootloader to boot SliTaz (refer to your bootloader documentation on how to do this).
ja_JP: 既存するブートローダのインストールを使用する場合は、この手順をスキップして　SliTaz　を起動するようにブートローダを設定して下さい。（ブートローダのマニュアルを参照して下さい）

en: Install a bootloader?
ja_JP: ブートローダーをインストールしますか？

en: Do you want to implement a dual-boot with Windows? At start-up, you will be asked whether you want to boot into Windows or SliTaz GNU/Linux.
ja_JP: Windows　とのデュアルブートを実装しますか？ 起動時に Windows または SliTaz GNU/Linux から起動するかどうかを尋ねられます。

en: Install a dual-boot with Windows?
ja_JP: Windows とのデュアルブートをインストールしますか？

en: Installation settings summary and last chance to cancel or restart all installation steps.
ja_JP: インストール設定の内容とすべてのインストール手順をキャンセル・再開する最後の機会です。

en: Go and install SliTaz?
ja_JP: SliTaz をインストールしますか？

en: Sorry, no device, nor file found or available.
ja_JP: 申し訳ありません。デバイス・ファイルが見つかりません。

en: Error 2:
ja_JP: エラー 2:

en: The lightweight SliTaz HDD installer '%s' is missing.
ja_JP: 軽量 SliTaz HDDインストーラ '%s' が欠落しています。

en: Check permissions, or reinstall the %s package.
ja_JP: 権限を確認するか、%s パッケージを再インストールしてください。

en: The lightweight SliTaz HDD installer tazinst (%s) is not at the required version (%s).
ja_JP: 軽量 SliTaz HDD インストーラー tazinst (%s) は、必須バージョン (%s) ではありません。

en: Use %s in an xterm or reinstall the %s package.
ja_JP: xterm　で %s を使用するか、%s パッケージを再インストールしてください。

en: Mode: %s
ja_JP: モード: %s

en: From media: %s
ja_JP: 元のメディア: %s

en: To the disk: %s
ja_JP: ディスク先: %s

en: (Formatting as %s)
ja_JP: (%s　でフォーマット中)

en: (No formatting)
ja_JP: (フォーマットなし)

en: Separate /home is: %s
ja_JP: 分割 /home: %s

en: No separate /home partition
ja_JP: 分割 /home パーティションなし

en: (No /home formatting)
ja_JP: (/home フォーマットなし)

en: Hostname: %s
ja_JP: ホスト名: %s

en: User login: %s
ja_JP: ユーザーログイン: %s

en: Bootloader: installed
ja_JP: ブートローダー: インストール

en: No bootloader installed
ja_JP: ブートローダー: 非インストール

en: , with Windows dual-boot
ja_JP: ・Windows デュアルブート

en: , no dual-boot
ja_JP: ・デュアルブートなし

en: Select %s
ja_JP: %s　を選択

en: Next
ja_JP: 次へ

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: Summary
ja_JP: 内容

en: SliTaz install cancelled.
ja_JP: SliTaz インストールはキャンセルしました。

en: SliTaz Installer
ja_JP: SliTaz インストーラー

en: Installing...
ja_JP: インストール中...

en: Installation complete
ja_JP: インストール完了

en: Exit
ja_JP: 終了

en: Reboot
ja_JP: 再起動

en: ESC pressed.
ja_JP: ESC が押されました。

en: Process not completed
ja_JP: プロセスは完了してしません
