TazPanel 522 - en to ja_JP translation catalogue (391 entries)

en: Scan
ja_JP: 検索

en: connected
ja_JP: 接続済み

en: Interface
ja_JP: インターフェイス

en: Name
ja_JP: 名前

en: Status
ja_JP: 状態

en: IP Address
ja_JP: IP アドレス

en: Scan ports
ja_JP: ポートを検索

en: Please wait
ja_JP: お待ち下さい

en: Disk
ja_JP: ディスク

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Type
ja_JP: 種類

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Available
ja_JP: 利用可能

en: Used
ja_JP: 使用

en: Mount point
ja_JP: マウントポイント

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Edit
ja_JP: 編集

en: You must be root to show this page.
ja_JP: このページを表示するには root でなければなりません。

en: Browse
ja_JP: 参照

en: Boot
ja_JP: 起動

en: Show more...
ja_JP: つづきを表示...

en: System logs
ja_JP: システムログ

en: Boot log files
ja_JP: 起動ログファイル

en: Kernel messages
ja_JP: カーネルメッセージ

en: Boot scripts
ja_JP: 起動スクリプト

en: X server
ja_JP: X サーバー

en: X session
ja_JP: X セッション

en: Manage daemons
ja_JP: デーモンの管理

en: Check, start and stop daemons on SliTaz
ja_JP: SliTaz デーモンの確認、起動、停止

en: Description
ja_JP: 説明

en: Configuration
ja_JP: 設定

en: Action
ja_JP: 動作

en: SliTaz Firewall with iptables rules
ja_JP: iptables ルールによる SliTaz ファイヤウォール

en: Small and fast web server with CGI support
ja_JP: CGI に対応する小型で高速な Web サーバー

en: Network time protocol daemon
ja_JP: ネットワークタイムプロトコルデーモン

en: Anonymous FTP server
ja_JP: Anonymous FTP サーバ

en: Busybox DHCP server
ja_JP: Busybox DHCP サーバ

en: Linux Kernel log daemon
ja_JP: Linux カーネルログデーモン

en: Execute scheduled commands
ja_JP: スケジュールされたコマンドを実行

en: Small static DNS server daemon
ja_JP: 小さな静的 DNS サーバーデーモン

en: Transfer a file on tftp request
ja_JP: tftp 要求時のファイル転送

en: Printer daemon
ja_JP: 印刷デーモン

en: Listen for network connections and launch programs
ja_JP: ネットワーク接続とプログラム起動

en: Manage a ZeroConf IPv4 link-local address
ja_JP: ZeroConf IPv4 リンクローカルアドレス管理

en: Started
ja_JP: 再生中

en: Stop
ja_JP: 停止

en: Stopped
ja_JP: 停止中

en: Start
ja_JP: 再生

en: GRUB Boot loader
ja_JP: GRUB ブートローダー

en: The first application started when the computer powers on
ja_JP: 最初のアプリケーションは、コンピュータの電源投入時に開始されます

en: Default entry:
ja_JP: デフォルト項目：

en: Timeout:
ja_JP: タイムアウト:

en: Splash image:
ja_JP: スプラッシュ画像:

en: Change
ja_JP: 変更

en: View or edit menu.lst
ja_JP: menu.lst の表示・編集

en: Boot entries
ja_JP: 起動項目

en: Entry
ja_JP: 項目

en: Web boot is available with %s
ja_JP: Web 起動は %s で利用可能です

en: Invalid ISO image.
ja_JP: ISO イメージが無効です。

en: ISO image file full path
ja_JP: ISO イメージファイルフルパス

en: set /dev/cdrom for a physical CD-ROM
ja_JP: 物理 CD-ROM は /dev/cdrom を設定して下さい

en: Working directory
ja_JP: 作業ディレクトリ

en: Target partition
ja_JP: 対象のパーティション

en: For hard disk installation only. Will create /slitaz tree and keep other files. No partitioning and no formatting.
ja_JP: ハードディスクのインストールのみ有効です。 /slitaz ツリーを作成し、他のファイルを保存します。 パーティション分割とフォーマットは行いません。

en: Choose a partition (optional)
ja_JP: パーティションを選択して下さい (オプション)

en: USB key device
ja_JP: USB キーデバイス

en: For USB boot key only. Will erase the full device.
ja_JP: USB 起動キーの場合のみ有効です。 完全なデバイスを消去します。

en: Choose a USB key (optional)
ja_JP: USB キーを選択して下さい (オプション)

en: Choose an action
ja_JP: 動作を選択して下さい

en: Boot &amp; Start services
ja_JP: 起動 &amp; サービスの開始

en: Everything that happens before user login
ja_JP: ユーザーログインの前にすべて発生します

en: Boot logs
ja_JP: 起動ログ

en: Boot loader
ja_JP: ブートローダー

en: Configuration files
ja_JP: 設定ファイル

en: Main configuration file:
ja_JP: メイン設定ファイル:

en: View
ja_JP: 表示

en: Login manager settings:
ja_JP: ログインマネージャー設定:

en: Kernel cmdline
ja_JP: カーネルコマンドライン

en: Local startup commands
ja_JP: ローカル起動コマンド

en: Hardware
ja_JP: ハードウェア

en: Device
ja_JP: デバイス

en: Slot
ja_JP: スロット

en: Detect hardware
ja_JP: ハードウェアの検出

en: Detect PCI and USB hardware
ja_JP: PCI・USB ハードウェアの検出

en: Kernel modules
ja_JP: カーネルモジュール

en: Manage, search or get information about the Linux kernel modules
ja_JP: Linux カーネルモジュールの管理、検索、情報の取得

en: Modules search
ja_JP: モジュール検索

en: Search
ja_JP: 検索

en: Detailed information for module: %s
ja_JP: モジュールの詳細情報：%s

en: Matching result(s) for: %s
ja_JP: 一致した結果: %s

en: Module:
ja_JP: モジュール:

en: Module
ja_JP: モジュール

en: Information for USB Device %s
ja_JP: USB デバイス %s の情報

en: Detailed information about specified device.
ja_JP: 指定デバイスの詳細情報。

en: Information for PCI Device %s
ja_JP: PCI デバイス %s の情報

en: Drivers &amp; Devices
ja_JP: ドライバー &amp; デバイス

en: Manage your computer hardware
ja_JP: コンピュータハードウェアの管理

en: Detect PCI/USB
ja_JP: PCI/USB の検出

en: Auto-install Xorg video driver
ja_JP: Xorg ビデオドライバーの自動インストール

en: Battery
ja_JP: バッテリー

en: health
ja_JP: ヘルス

en: Discharging %d%% - %s
ja_JP: 放電中 %d%% - %s

en: Charging %d%% - %s
ja_JP: 充電中 %d%% - %s

en: Charged 100%%
ja_JP: 充電完了100%%

en: Temperature:
ja_JP: 温度:

en: Brightness
ja_JP: 輝度

en: Filesystem usage statistics
ja_JP: ファイルシステムの使用状況

en: new mount point:
ja_JP: 新しいマウントポイント:

en: read-only
ja_JP: 読み込み専用

en: Filesystems table
ja_JP: ファイルシステムテーブル

en: Options
ja_JP: オプション

en: Loop devices
ja_JP: ループデバイス

en: Backing file
ja_JP: ファイルを戻し中

en: Access
ja_JP: アクセス

en: Offset
ja_JP: オフセット

en: read/write
ja_JP: 読み書き

en: read only
ja_JP: 読込のみ

en: Setup
ja_JP: 設定

en: new backing file:
ja_JP: 新しい戻しファイル:

en: offset in bytes:
ja_JP: オフセット (バイト):

en: System memory
ja_JP: システムメモリ

en: Buffers
ja_JP: バッファ

en: Free
ja_JP: フリー

en: Manual
ja_JP: マニュアル

en: Help &amp; Doc
ja_JP: ヘルプ &amp; 文章

en: Differences
ja_JP: 相違点

en: Choose directory
ja_JP: ディレクトリを選択

en: Choose file
ja_JP: ファイルを選択

en: exec
ja_JP: 実行

en: File
ja_JP: ファイル

en: Save
ja_JP: 保存

en: Terminal
ja_JP: ターミナル

en: History
ja_JP: 履歴

en: run
ja_JP: 実行

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Small non-interactive terminal emulator.
ja_JP: 小さな非対話型端末エミュレータです。

en: Run any command at your own risk, avoid interactive commands (%s)
ja_JP: 自己責任で任意のコマンドを実行して下さい。対話型コマンド (％s)

en: Downloading to: %s
ja_JP: ダウンロード中 先: %s

en: %s needs an argument
ja_JP: %s には引数が必要です

en: Please, don't run interactive command "%s"
ja_JP: 対話型コマンド "%s" を実行しないで下さい

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Terminal settings
ja_JP: ターミナル設定

en: Font:
ja_JP: フォント:

en: Default
ja_JP: デフォルトを使用

en: Palette:
ja_JP: パレット:

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Process activity
ja_JP: プロセス活動

en: Refresh:
ja_JP: 再読み込み:

en: 1s
ja_JP: 1 秒

en: 5s
ja_JP: 5 秒

en: 10s
ja_JP: 10 秒

en: none
ja_JP: なし

en: Kill
ja_JP: 終了

en: Start time:
ja_JP: 開始時間:

en: I/O class
ja_JP: I/O クラス

en: Debug
ja_JP: デバック

en: HTTP Environment
ja_JP: HTTP 環境

en: System report
ja_JP: システム報告

en: Reporting to: %s
ja_JP: レポート中: %s

en: Creating report header...
ja_JP: レポートヘッダーを生成中...

en: SliTaz system report
ja_JP: SliTaz システムレポート

en: Creating system summary...
ja_JP: システム結果の生成中...

en: Date:
ja_JP: 日付:

en: Getting hardware info...
ja_JP: ハードウェア情報の取得中...

en: Getting networking info...
ja_JP: ネットワーク情報の取得中...

en: Getting filesystems info...
ja_JP: ファイルシステム情報の取得中...

en: Getting boot logs...
ja_JP: 起動ログの取得中...

en: Getting package list...
ja_JP: パッケージ一覧の取得中...

en: Packages
ja_JP: パッケージ

en: Getting extra reports...
ja_JP: 追加レポートの取得中...

en: Creating report footer...
ja_JP: レポートフッダーの生成中...

en: This report can be attached with a bug report on:
ja_JP: このレポートには、次のバグレポートを添付することができます:

en: SliTaz administration and configuration Panel
ja_JP: SliTaz 管理・設定パネル

en: Create a report
ja_JP: 報告を作成

en: Summary
ja_JP: 内容

en: Host:
ja_JP: ホスト:

en: Uptime:
ja_JP: 動作時間:

en: Memory in Mb:
ja_JP: メモリ (MB):

en: Total: %d, Used: %d, Free: %d
ja_JP: 全体: %d, 使用: %d, 空き: %d

en: Linux kernel:
ja_JP: Linux カーネル:

en: Network status
ja_JP: ネットワークの状態

en: Network
ja_JP: ネットワーク

en: Disks
ja_JP: ディスク

en: Panel Activity
ja_JP: パネルの動作

en: Changed hostname: %s
ja_JP: ホスト名を変更しました: %s

en: Scanning open ports...
ja_JP: 開いてるポートの検索中...

en: Port scanning for %s
ja_JP: %s のポートを検索中

en: Ethernet connection
ja_JP: 有線接続

en: Here you can configure a wired connection using DHCP to automatically get a random IP or configure a static/fixed IP
ja_JP: ここでは、DHCP を使用して有線接続を設定し、自動的にランダムな IP を取得したり、固定 IP を設定することができます

en: Static IP
ja_JP: 固定 IP

en: Use static IP
ja_JP: 固定 IP を使用

en: IP address
ja_JP: IP アドレス

en: Netmask
ja_JP: ネットマスク

en: Gateway
ja_JP: ゲートウェイ

en: DNS server
ja_JP: DNS サーバ

en: Wake up
ja_JP: 復旧

en: Wake up machines by network
ja_JP: ネットワークを環境から復旧

en: MAC address to wake up
ja_JP: 復旧時の MAC アドレス

en: Leave empty for a general wakeup
ja_JP: 一般的な復旧のため空のままにします

en: List
ja_JP: 一覧

en: MAC/IP address password
ja_JP: MAC・IP アドレスパスワード

en: Optional
ja_JP: オプション

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Configuration file
ja_JP: 設定ファイル

en: These values are the ethernet settings in the main /etc/network.conf configuration file
ja_JP: これらの値は、メイン /etc/network.conf 設定ファイルの有線設定です

en: (hidden)
ja_JP: (非表示)

en: Signal level
ja_JP: 信号レベル

en: Channel
ja_JP: チャンネル

en: Encryption
ja_JP: 暗号化

en: None
ja_JP: なし

en: Connected
ja_JP: 接続済み

en: Wireless connection
ja_JP: 無線接続

en: Scanning wireless interface...
ja_JP: 無線インターフェイスのス検索中...

en: Connection
ja_JP: 接続

en: Network SSID
ja_JP: ネットワーク SSID

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: EAP method
ja_JP: EAP メソッド

en: Phase 2 authentication
ja_JP: フェーズ 2 認証

en: CA certificate
ja_JP: CA 証明書

en: User certificate
ja_JP: ユーザー証明書

en: Identity
ja_JP: ID

en: Anonymous identity
ja_JP: 匿名 ID

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Show password
ja_JP: パスワードを表示

en: Configure
ja_JP: 設定

en: Share
ja_JP: シェア

en: Share Wi-Fi network with your friends
ja_JP: お友達と Wi-Fi ネットワークを共有

en: These values are the wifi settings in the main /etc/network.conf configuration file
ja_JP: これらの値はメイン /etc/network.conf 設定ファイルの wifi 設定です

en: Output of iwconfig
ja_JP: iwconfig の出力

en: Manage network connections and services
ja_JP: ネットワーク接続・サービスの管理

en: Restart
ja_JP: 再起動

en: Configuration:
ja_JP: 設定:

en: Network interfaces
ja_JP: ネットワークインターフェイス

en: forward packets between interfaces
ja_JP: インタフェース間でパケットを転送する

en: Hosts
ja_JP: ホスト

en: %d record in the hosts DB | %d records in the hosts DB
ja_JP[0]: ホストDBに %d 個のレコードがあります

en: Use hosts file as Ad blocker
ja_JP: hosts ファイルを広告ブロッカーとして使用

en: Hostname
ja_JP: ホスト名

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Add
ja_JP: 追加

en: Output of ifconfig
ja_JP: ifconfig の出力

en: Routing table
ja_JP: ルーティングテーブル

en: Domain name resolution
ja_JP: ドメイン名の解決

en: ARP table
ja_JP: ARP テーブル

en: Proxy
ja_JP: プロキシ

en: IP Connections
ja_JP: IP 接続

en: Firewall
ja_JP: ファイヤーウォール

en: Port knocker
ja_JP: ポートの検出

en: Host "%s" added to /etc/hosts.
ja_JP: ホスト "%s" を /etc/hosts へ追加しました

en: %d record disabled | %d records disabled
ja_JP[0]: %s レコードを無効にしました

en: Installing the "%s"...
ja_JP: "%s" をインストール中...

en: Done
ja_JP: 完了

en: Updating the "%s"...
ja_JP: "%s" を更新中...

en: Removing the "%s"...
ja_JP: "%s" を削除中...

en: %d record used for Ad blocking | %d records used for Ad blocking
ja_JP[0]: ％d 個のレコードは広告ブロックに使用

en: %d record found for "%s" | %d records found for "%s"
ja_JP[0]: %d レコード見つかりました "%s"

en:  (The list is limited to the first 100 entries.)
ja_JP: (一覧は最初から 100 項目に制限されています）

en: Disable selected
ja_JP: 選択の無効

en: Manage lists
ja_JP: 一覧の管理

en: You can use one or more prepared hosts files to block advertisements, malware and other irritants.
ja_JP: いくつかの準備済み hosts ファイルを使用して、広告・マルウェアなどをブロックすることができます。

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Updates
ja_JP: 更新

en: Actions
ja_JP: 動作

en: info
ja_JP: 情報

en: Updated monthly
ja_JP: 毎月更新

en: Updated regularly
ja_JP: 定期更新

en: Upgrade
ja_JP: 更新

en: Install
ja_JP: インストール

en: System settings
ja_JP: システム設定

en: Set date
ja_JP: 日付の設定

en: Manage groups
ja_JP: グループの管理

en: Selection:
ja_JP: 選択:

en: Delete group
ja_JP: グループの削除

en: Group
ja_JP: グループ

en: Group ID
ja_JP: グループ ID

en: Members
ja_JP: 所属

en: Add a new group
ja_JP: 新しいグループの作成

en: Group name:
ja_JP: グループ名:

en: Create group
ja_JP: グループの生成

en: Manage group membership
ja_JP: グループ所属アカウントの管理

en: User login:
ja_JP: ユーザーログイン:

en: Add user
ja_JP: ユーザーの追加

en: Remove user
ja_JP: ユーザーの削除

en: Manage users
ja_JP: ユーザーの管理

en: Delete user
ja_JP: ユーザーの削除

en: Lock user
ja_JP: ユーザーをロック

en: Unlock user
ja_JP: ユーザーのロックを解除

en: Login
ja_JP: ログイン

en: User ID
ja_JP: ユーザー ID

en: User Name
ja_JP: ユーザー名

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Shell
ja_JP: シェル

en: Password:
ja_JP: パスワード:

en: New password
ja_JP: 新しいパスワード

en: Change password
ja_JP: パスワードの変更

en: Add a new user
ja_JP: 新しいユーザーの追加

en: User name:
ja_JP: ユーザー名:

en: User password:
ja_JP: ユーザーパスワード:

en: Create user
ja_JP: ユーザーの生成

en: Current user sessions
ja_JP: 現在のユーザーセッション

en: Last user sessions
ja_JP: 最終ユーザーセッション

en: Choose locale
ja_JP: 言語の選択

en: Please wait...
ja_JP: お待ち下さい...

en: Current locale settings:
ja_JP: 現在の言語設定:

en: Locales that are currently installed on the machine:
ja_JP: 現在マシンにインストールされている言語:

en: Can't see your language?<br/>You can <a href='pkgs.cgi?do=Install&amp;glibc-locale'>install glibc-locale</a> to see a larger list of available locales.
ja_JP: 言語が見えませんか？<br/><a href='pkgs.cgi?do=Install&amp;glibc-locale'>glibc-locale をインストール</a>すると、使用可能な言語一覧が表示されます。

en: Available locales:
ja_JP: 有効な言語:

en: Code
ja_JP: コード

en: Language
ja_JP: 言語

en: Territory
ja_JP: 地域

en: Activate
ja_JP: 有効

en: Small quick tweaks for user %s
ja_JP: ユーザー %s の素早く微調整

en: Terminal prompt
ja_JP: ターミナルプロンプト

en: Monochrome
ja_JP: 白黒

en: Colored
ja_JP: カラー

en: Manual edit: %s
ja_JP: 手動編集: %s

en: To take effect: log out and log in to system or execute a command in the terminal:
ja_JP: 有効にするには: システムからログアウトしてログインするか、端末でコマンドを実行します:

en: Menu button appearance
ja_JP: メニューボタンの外観

en: Icon:
ja_JP: アイコン:

en: Do not show
ja_JP: 表示しない

en: Text:
ja_JP: テキスト:

en: Show text
ja_JP: テキストを表示

en: Manage system time, users or language settings
ja_JP: システム時間・ユーザー言語設定の管理

en: System time
ja_JP: システム時間

en: Time zone:
ja_JP: タイムゾーン:

en: System time:
ja_JP: システム時間:

en: Sync online
ja_JP: オンラインで同期

en: Hardware clock:
ja_JP: ハードウェアクロック:

en: Set hardware clock
ja_JP: ハードウェアクロックの設定

en: System language
ja_JP: システムの言語

en: You must logout and login again to your current session to use %s locale.
ja_JP: %s 言語を使用するには、ログアウトして現在のセッションに再度ログインする必要があります。

en: Current system locale:
ja_JP: 現在のシステム言語:

en: Keyboard layout
ja_JP: キーボードレイアウト

en: Current console keymap: %s
ja_JP: 現在のコンソールキーボード設定: %s

en: Suggested keymap for Xorg:
ja_JP: Xorg　の推奨キーボード設定：

en: Available keymaps:
ja_JP: 有効なキーボード設定:

en: Panel configuration
ja_JP: パネルの設定

en: Style:
ja_JP: スタイル:

en: Configuration files:
ja_JP: 設定ファイル

en: Panel
ja_JP: パネル

en: Server
ja_JP: サーバ

en: TazPanel provides a debugging mode and page:
ja_JP: TazPanel はデバッグモードとページを提供します:

en: Boot floppy
ja_JP: フロッピー起動

en: TazPanel - floppy
ja_JP: TazPanel - フロッピー

en: Floppy disk utilities
ja_JP: フロッピーディスクユーティリティ

en: Floppy disk format
ja_JP: フロッピーディスクのフォーマット

en: Format disk
ja_JP: フロッピーディスク

en: Floppy disk transfer
ja_JP: フロッピーディスク転送

en: Write image
ja_JP: イメージの書き込み

en: Read image
ja_JP: イメージの読み込み

en: Boot floppy set builder
ja_JP: 起動フロッピー設定ビルダー

en: required
ja_JP: 必須

en: optional
ja_JP: オプション

en: Boot message:
ja_JP: 起動メッセージ:

en: Default cmdline:
ja_JP: デフォルトコマンドライン:

en: edit
ja_JP: 編集

en: Root device:
ja_JP: Root デバイス:

en: Flags:
ja_JP: フラグ:

en: Output directory:
ja_JP: ディレクトリの出力:

en: Floppy size:
ja_JP: フロッピーのサイズ:

en: no limit
ja_JP: 制限なし

en: RAM used
ja_JP: 使用 RAM

en: Build floppy set
ja_JP: フロッピー設定の構築

en: Note
ja_JP: 注意

en: the extra initramfs may be useful to add your own configuration files.
ja_JP: extra initramfs は独自の設定ファイルを追加するのに便利です。

en: the keyboard is read for ESC or ENTER on every form feed (ASCII 12) in the boot message.
ja_JP: 起動メッセージの各フォームフィード (ASCII 12) でキーボードが ESC または ENTER のために読み込まれます。

en: Floppy set from an ISO image
ja_JP: ISO イメージからのフロッピー設定

en: Power saving
ja_JP: 省電力

en: DPMS enables power saving behaviour of monitors when the computer is not in use.
ja_JP: DPMS は、コンピュータが使用されていないときにモニタの省電力動作を可能にします。

en: Identifier
ja_JP: 識別子

en: Vendor name
ja_JP: ベンダー名

en: Model name
ja_JP: モデル名

en: DPMS enabled
ja_JP: DPMS 有効

en: DPMS times (in minutes):
ja_JP: DMPS 時間 (分):

en: Manual edit
ja_JP: 手動編集

en: CPU frequency scaling enables the operating system to scale the CPU frequency up or down in order to save power. CPU frequencies can be scaled automatically depending on the system load, in response to ACPI events, or manually by userspace programs.
ja_JP: CPU の周波数スケーリングにより、オペレーティングシステムは省電力のために CPU の周波数を上下に調整できます。 CPU の周波数は、システムの負荷、ACPI イベントに応じて自動的に、またはユーザー空間プログラムによって手動で調整することができます。

en: Current frequency
ja_JP: 現在の周波数

en: Current driver
ja_JP: 現在のドライバー

en: Current governor
ja_JP: 現在の governor

en: Confirm break
ja_JP: 中断しますか

en: Processes
ja_JP: プロセス

en: Create Report
ja_JP: レポートを作成

en: Config file
ja_JP: 設定ファイル

en: Ethernet
ja_JP: 有線

en: Wireless
ja_JP: 無線

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Groups
ja_JP: グループ

en: Tweaks
ja_JP: 微調整

en: Some features are disabled.
ja_JP: 一部の機能は無効になっています。

en: You are logged in to the TazPanel as user %s.
ja_JP: TazPanel にユーザー ％s としてログインしています。

en: Click to re-login.
ja_JP: クリックで再ログインします。
