TazPanel 1.5.7 - en to fr translation catalogue (390 entries)

en: Scan
fr: Balayage

en: connected
fr: Connecté

en: Name
fr: Nom

en: Status
fr: État

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Scan ports
fr: Balayage des ports

en: Please wait
fr: Veuillez patienter

en: Disk
fr: Disque

en: Label
fr: Étiquette

en: Size
fr: Taille

en: Available
fr: Disponible

en: Used
fr: Utilisé

en: Mount point
fr: Point de montage

en: Back
fr: Retour

en: Edit
fr: Modifier

en: You must be root to show this page.
fr: Il faut être root pour afficher cette page.

en: Browse
fr: Choisir

en: Boot
fr: Démarrage

en: Show more...
fr: En voir plus...

en: System logs
fr: Journaux système

en: Boot log files
fr: Journaux de démarrage

en: Kernel messages
fr: Messages du noyau

en: Boot scripts
fr: Scripts de démarrage

en: X server
fr: Serveur X

en: X session
fr: Session X

en: Manage daemons
fr: Gérer les démons

en: Check, start and stop daemons on SliTaz
fr: Vérifier, démarrer et arrêter les démons sur SliTaz

en: SliTaz Firewall with iptables rules
fr: Pare-feu SliTaz avec règles iptables

en: Small and fast web server with CGI support
fr: Serveur web léger et rapide avec support de CGI

en: Network time protocol daemon
fr: Protocole d'horloge réseau (NTP)

en: Anonymous FTP server
fr: Serveur anonyme FTP

en: Busybox DHCP server
fr: Serveur DHCP Busybox

en: Linux Kernel log daemon
fr: Journal du noyau Linux

en: Execute scheduled commands
fr: Exécution de commandes planifiées

en: Small static DNS server daemon
fr: Serveur DNS statique simpifié

en: Transfer a file on tftp request
fr: Transfert de fichiers par requêtes TFTP

en: Printer daemon
fr: Impression

en: Listen for network connections and launch programs
fr: Écoute des connexions réseau et lancement de programmes

en: Manage a ZeroConf IPv4 link-local address
fr: Gestion d'une adresse ZeroConf IPv4 link-local

en: Started
fr: Démarré

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Start
fr: Démarrer

en: GRUB Boot loader
fr: Chargeur d'amorçage GRUB

en: The first application started when the computer powers on
fr: La première application démarrée à l'allumage de l'ordinateur

en: Default entry:
fr: Entrée par défaut :

en: Timeout:
fr: Temps d'attente :

en: Splash image:
fr: Image de fond :

en: Change
fr: Changer

en: View or edit menu.lst
fr: Voir ou éditer le fichier menu.lst

en: Boot entries
fr: Entrées du menu

en: Entry
fr: Entrée

en: Web boot is available with %s
fr: Le démarrage réseau est disponible avec %s

en: ISO mine
fr: Exploitation de l'image ISO

en: Invalid ISO image.
fr: Image ISO non valide.

en: ISO image file full path
fr: Chemin complet de l'image ISO

en: set /dev/cdrom for a physical CD-ROM
fr: Mettre à jour /dev/cdrom pour indiquer le lecteur de CD-ROM

en: Working directory
fr: Répertoire de travail

en: Target partition
fr: Partition cible

en: For hard disk installation only. Will create /slitaz tree and keep other files. No partitioning and no formatting.
fr: Seulement pour l'installation sur disque dur. Créera l'arborescence /slitaz et conservera les autres fichiers. Ni partionnement, ni formatage.

en: Choose a partition (optional)
fr: Choisissez une partition (optionnel)

en: USB key device
fr: Clé USB

en: For USB boot key only. Will erase the full device.
fr: Seulement pour le démarrage depuis clé USB. Effacera toute la clé USB.

en: Choose a USB key (optional)
fr: Choisissez une clé USB (optionnel)

en: Choose an action
fr: Choisissez une action

en: Mine
fr: Effectuer

en: Boot &amp; Start services
fr: Démarrage &amp; lancement des services

en: Everything that happens before user login
fr: Tout ce qui se produit avant la connexion de l'utilisateur

en: Boot logs
fr: Journaux de démarrage

en: Boot loader
fr: Chargeur d'amorçage

en: Configuration files
fr: Fichiers de configuration

en: Main configuration file:
fr: Fichier de configuration principal :

en: View
fr: Voir

en: Login manager settings:
fr: Réglages du gestionnaire de session :

en: Kernel cmdline
fr: Ligne de commande passée au noyau

en: Local startup commands
fr: Commandes supplémentaires lors du démarrage

en: Hardware
fr: Matériel

en: Device
fr: Périphérique

en: Slot
fr: Emplacement

en: Detect hardware
fr: Détecter le matériel

en: Detect PCI and USB hardware
fr: Détecter le matériel PCI et USB

en: Kernel modules
fr: Modules du noyau

en: Manage, search or get information about the Linux kernel modules
fr: Gérer, rechercher ou obtenir des informations sur les modules du noyau Linux

en: Modules search
fr: Recherche de modules

en: Search
fr: Rechercher

en: Detailed information for module: %s
fr: Informations détaillées pour le module : %s

en: Matching result(s) for: %s
fr: Résultats obtenus pour : %s

en: Module:
fr: Module :

en: by
fr: par

en: Information for USB Device %s
fr: Détails du périphérique USB %s

en: Detailed information about specified device.
fr: Détails sur un périphérique.

en: Information for PCI Device %s
fr: Détails du périphérique PCI %s

en: Drivers &amp; Devices
fr: Pilotes &amp; périphériques

en: Manage your computer hardware
fr: Gérer le matériel de l'ordinateur

en: Detect PCI/USB
fr: Détecter le matériel PCI et USB

en: Auto-install Xorg video driver
fr: Installation automatique du driver vidéo Xorg

en: Battery
fr: Batterie

en: health
fr: santé

en: Discharging %d%% - %s
fr: En décharge %d%% - %s

en: Charging %d%% - %s
fr: En charge %d%% - %s

en: Charged 100%%
fr: Chargée à 100%%

en: Temperature:
fr: Température :

en: Brightness
fr: Luminosité d'écran

en: Filesystem usage statistics
fr: Utilisation des systèmes de fichiers

en: new mount point:
fr: Nouveau point de montage

en: read-only
fr: en lecture seule

en: Filesystems table
fr: Systèmes de fichiers

en: Freq
fr: Fréq.

en: Pass
fr: Passe

en: Loop devices
fr: Périphériques « loop »

en: Backing file
fr: Fichier conteneur

en: Access
fr: Accès

en: Offset
fr: Décalage

en: read/write
fr: lecture/écriture

en: read only
fr: lecture seule

en: Setup
fr: Appliquer

en: new backing file:
fr: nouveau fichier associé :

en: offset in bytes:
fr: décalage en octets :

en: System memory
fr: Mémoire système

en: Buffers
fr: Tampons

en: Free
fr: Libre

en: Manual
fr: Manuel utilisateur

en: Help &amp; Doc
fr: Aide &amp; Support

en: Differences
fr: Différences

en: Choose directory
fr: Choisir un répertoire

en: Choose file
fr: Choisir un fichier

en: exec
fr: exécuter

en: File
fr: Fichier

en: Save
fr: Enregistrer

en: History
fr: Historique

en: run
fr: lancer

en: Clear
fr: Effacer

en: Small non-interactive terminal emulator.
fr: Terminal simplifié non interactif

en: Run any command at your own risk, avoid interactive commands (%s)
fr: Lancer à vos risques et périls une commande non interactive (pas de %s)

en: Downloading to: %s
fr: Téléchargement dans : %s

en: %s needs an argument
fr: La commande %s nécessite un argument

en: Please, don't run interactive command "%s"
fr: Veuillez ne pas lancer la commande interactive « %s »

en: Settings
fr: Paramétrage

en: Terminal settings
fr: Réglages du terminal

en: Font:
fr: Police :

en: Default
fr: Valeur par défaut :

en: Palette:
fr: Palette :

en: Apply
fr: Appliquer

en: Process activity
fr: Activité des processus

en: Refresh:
fr: Rafraîchissement périodique :

en: 1s
fr: 1 s

en: 5s
fr: 5 s

en: 10s
fr: 10 s

en: none
fr: jamais

en: Kill
fr: Tuer

en: Start time:
fr: Heure de début :

en: Renice
fr: Changer de priorité

en: I/O class
fr: Classe d'E/S

en: Debug
fr: Débogage

en: HTTP Environment
fr: Environnement HTTP

en: System report
fr: Rapport système

en: Reporting to: %s
fr: Création du rapport dans : %s

en: Creating report header...
fr: Création de l'en-tête du rapport...

en: SliTaz system report
fr: Rapport système SliTaz

en: Creating system summary...
fr: Création du résumé du système...

en: Date:
fr: Date :

en: Getting hardware info...
fr: Collecte des informations sur le matériel...

en: Getting networking info...
fr: Collecte des informations sur le réseau...

en: Getting filesystems info...
fr: Collecte des informations sur les systèmes de fichiers...

en: Getting boot logs...
fr: Collecte des journaux de démarrage...

en: Getting package list...
fr: Liste les paquets installés...

en: Packages
fr: Paquets

en: Getting extra reports...
fr: Collecte de journaux supplémentaires...

en: Creating report footer...
fr: Création du pied de page du rapport...

en: This report can be attached with a bug report on:
fr: Ce rapport peut être attaché avec un rapport de bogue sur :

en: SliTaz administration and configuration Panel
fr: Panneau de configuration et d'administration de SliTaz

en: Create a report
fr: Créer un rapport

en: Summary
fr: Résumé

en: Host:
fr: Hôte :

en: Uptime:
fr: Allumé depuis :

en: Memory in Mb:
fr: Mémoire en Mo :

en: Total: %d, Used: %d, Free: %d
fr: Totale : %d, Utilisée : %d, Disponible : %d

en: Linux kernel:
fr: Noyau Linux :

en: Network status
fr: État du réseau

en: Network
fr: Réseau

en: Disks
fr: Disques

en: Panel Activity
fr: Dernières actions

en: Changed hostname: %s
fr: Nouveau nom d'hôte : %s

en: Scanning open ports...
fr: Balayage des ports ouverts...

en: Port scanning for %s
fr: Examen de l'adresse %s

en: Ethernet connection
fr: Connexion réseau filaire

en: Here you can configure a wired connection using DHCP to automatically get a random IP or configure a static/fixed IP
fr: Ici vous pouvez configurer une connexion filaire utilisant le protocole DHCP pour obtenir automatiquement une adresse IP quelconque, ou configurer une adresse IP fixe

en: Static IP
fr: IP fixe

en: Use static IP
fr: Utiliser une IP fixe

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Netmask
fr: Masque de sous-réseau

en: Gateway
fr: Passerelle

en: DNS server
fr: Serveur DNS

en: Wake up
fr: Réveiller

en: Wake up machines by network
fr: Réveiller des machines par le réseau

en: MAC address to wake up
fr: Adresse MAC à réveiller

en: Leave empty for a general wakeup
fr: Laissez vide pour un reveil général

en: List
fr: Liste

en: MAC/IP address password
fr: Mot de passe MAC/IP

en: Optional
fr: Optionnel

en: Help
fr: Aide

en: Configuration file
fr: Fichier de configuration

en: These values are the ethernet settings in the main /etc/network.conf configuration file
fr: Valeur des paramètres Ethernet dans le fichier de configuration principal /etc/network.conf

en: (hidden)
fr: (caché)

en: Signal level
fr: Puissance du signal

en: Channel
fr: Canal

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: None
fr: Néant

en: Connected
fr: Connecté

en: Wireless connection
fr: Connection sans fil

en: Scanning wireless interface...
fr: Balayage des interfaces sans-fil...

en: Connection
fr: Connexion

en: Network SSID
fr: Nom du réseau (SSID)

en: Security
fr: Sécurité

en: EAP method
fr: méthode EAP

en: Phase 2 authentication
fr: Authentification pour la phase 2

en: CA certificate
fr: Certificat CA

en: User certificate
fr: Certificat utilisateur

en: Identity
fr: Identité

en: Anonymous identity
fr: Identité anonyme

en: Password
fr: Mot de passe

en: Show password
fr: Afficher le mot de passe

en: Configure
fr: Configurer

en: Share
fr: Partager

en: Share Wi-Fi network with your friends
fr: Partager le réseau Wi-Fi avec vos amis

en: These values are the wifi settings in the main /etc/network.conf configuration file
fr: Valeur des paramètres Wi-Fi dans le fichier de configuration principal /etc/network.conf

en: Output of iwconfig
fr: Résultat de la commande iwconfig

en: Manage network connections and services
fr: Gérer les connexions réseau et les services

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Configuration:
fr: Configuration :

en: Network interfaces
fr: Interfaces réseau

en: forward packets between interfaces
fr: Échange des paquets entre interfaces

en: Hosts
fr: Hôtes

en: %d record in the hosts DB | %d records in the hosts DB
fr[0]: %d entrée dans la base d'hôtes
fr[1]: %d entrées dans la base d'hôtes

en: Use hosts file as Ad blocker
fr: Utiliser le fichier d'hôtes comme bloqueur de pub

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: priority
fr: priorité

en: Remove
fr: Retirer

en: or
fr: ou

en: Add
fr: Ajouter

en: on
fr: sur

en: Output of ifconfig
fr: Résultat de la commande ifconfig

en: Routing table
fr: Table de routage

en: Domain name resolution
fr: Résolution de noms de domaine

en: ARP table
fr: Table ARP

en: Proxy
fr: Mandataire

en: IP Connections
fr: Connexions IP

en: Firewall
fr: Pare-feu

en: Port knocker
fr: Stimulation de ports (« port knocker »)

en: Host "%s" added to /etc/hosts.
fr: Hôte « %s » ajouté à /etc/hosts.

en: %d record disabled | %d records disabled
fr[0]: %d entrée désactivée
fr[1]: %d entrées désactivées

en: Installing the "%s"...
fr: Installation de « %s »...

en: Done
fr: Fait

en: Updating the "%s"...
fr: Mise à jour de « %s »...

en: Removing the "%s"...
fr: Retrait de « %s »...

en: %d record used for Ad blocking | %d records used for Ad blocking
fr[0]: %d entrée utilisée pour bloquer la pub
fr[1]: %d entrées utilisées pour bloquer la pub

en: %d record found for "%s" | %d records found for "%s"
fr[0]: %d entrée pour « %s »
fr[1]: %d entrées pour « %s »

en:  (The list is limited to the first 100 entries.)
fr:  (La liste est limitée aux 100 premières entrées.)

en: Disable selected
fr: Désactiver

en: Manage lists
fr: Gérer les listes

en: You can use one or more prepared hosts files to block advertisements, malware and other irritants.
fr: Vous pouvez utiliser un ou plusieurs de ces fichiers d'hôtes pour bloquer les pubs, malwares et autres indésirables.

en: Details
fr: Détails

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Updated monthly
fr: Mise à jour mensuelle

en: Updated regularly
fr: Mise à jour régulière

en: Upgrade
fr: Mettre à jour

en: Install
fr: Installer

en: System settings
fr: Réglages système

en: Set date
fr: Régler la date

en: Manage groups
fr: Gestion des groupes

en: Selection:
fr: Sélection :

en: Delete group
fr: Effacer le groupe

en: Group
fr: groupe

en: Group ID
fr: Identifiant numérique du groupe

en: Members
fr: Membres

en: Add a new group
fr: Ajouter un groupe

en: Group name:
fr: Nom du groupe :

en: Create group
fr: Créer le groupe

en: Manage group membership
fr: Gérer les appartenances aux groupes

en: User login:
fr: Identifiant :

en: Add user
fr: Ajouter l'utilisateur

en: Remove user
fr: Retirer l'utilisateur

en: Manage users
fr: Gérer les utilisateurs

en: Delete user
fr: Supprimer l'utilisateur

en: Lock user
fr: Bloquer l'utilisateur

en: Unlock user
fr: Débloquer l'utilisateur

en: Login
fr: Identifiant

en: User ID
fr: ID utilisateur:groupe

en: User Name
fr: Nom de l'utilisateur

en: Home
fr: Répertoire personnel

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: Change password
fr: Changer le mot de passe

en: Add a new user
fr: Ajouter un utilisateur

en: User name:
fr: Nom de l'utilisateur :

en: User password:
fr: Mot de passe :

en: Create user
fr: Créer l'utilisateur

en: Current user sessions
fr: Sessions utilisateur en cours

en: Last user sessions
fr: Dernières sessions utilisateur

en: Choose locale
fr: Choisissez votre langue

en: Please wait...
fr: Merci de patientier...

en: Current locale settings:
fr: Paramètres linguistiques actuels :

en: Locales that are currently installed on the machine:
fr: Langues actuellement installées sur cette machine :

en: Can't see your language?<br/>You can <a href='pkgs.cgi?do=Install&amp;glibc-locale'>install glibc-locale</a> to see a larger list of available locales.
fr: Votre langue est introuvable ?<br/> Vous pouvez <a href='/pkgs.cgi?do=Install&glibc-locale'>installer glibc-locale</a> pour avoir une liste de langues plus importante.

en: Available locales:
fr: Langues disponibles :

en: Language
fr: Langue du système

en: Territory
fr: Territoire

en: Activate
fr: Activer

en: Small quick tweaks for user %s
fr: Réglages pour l'utilisateur %s

en: Terminal prompt
fr: Invite du terminal

en: Colored
fr: Multicolore

en: Manual edit: %s
fr: Édition manuelle de %s

en: To take effect: log out and log in to system or execute a command in the terminal:
fr: Pour l'activation, reconnectez-vous ou exécutez cette commande dans le terminal :

en: Menu button appearance
fr: Apparence du bouton Menu

en: Icon:
fr: Icône :

en: Do not show
fr: Cacher

en: Text:
fr: Texte :

en: Show text
fr: Montrer le texte

en: Manage system time, users or language settings
fr: Gérer l'horloge, les utilisateurs ou les paramètres de langue

en: System time
fr: Heure système

en: Time zone:
fr: Fuseau horaire :

en: System time:
fr: Heure système :

en: Sync online
fr: Synchroniser en ligne

en: Hardware clock:
fr: Horloge matérielle :

en: Set hardware clock
fr: Ajuster l'horloge matérielle

en: System language
fr: Langue du système

en: You must logout and login again to your current session to use %s locale.
fr: Vous devez vous déconnecter et vous reconnecter pour utiliser la langue %s

en: Current system locale:
fr: Langue système actuelle :

en: Keyboard layout
fr: Disposition du clavier

en: Current console keymap: %s
fr: Clavier actuel pour la console : %s

en: Suggested keymap for Xorg:
fr: Clavier suggéré pour Xorg :

en: Available keymaps:
fr: Claviers disponibles :

en: Panel configuration
fr: Configuration du panneau

en: Style:
fr: Style :

en: Configuration files:
fr: Fichiers de configuration :

en: Panel
fr: Panneau

en: Server
fr: Serveur

en: TazPanel provides a debugging mode and page:
fr: TazPanel fournit un mode et une page de débogage :

en: Boot floppy
fr: Disquettes de démarrage

en: TazPanel - floppy
fr: TazPanel - disquettes

en: Floppy disk utilities
fr: Gestion des disquettes

en: Floppy disk format
fr: Format de disquette

en: Format disk
fr: Formater la disquette

en: Floppy disk transfer
fr: Transfert sur disquette

en: Write image
fr: Écrire l'image

en: Read image
fr: Lire l'image

en: Boot floppy set builder
fr: Génération de jeu de disquettes de démarrage

en: required
fr: requis

en: Initramfs / Initrd:
fr: Initramfs / Initrd :

en: optional
fr: optionnel

en: Extra initramfs:
fr: Initramfs supplémentaire :

en: Boot message:
fr: Message de démarrage :

en: Default cmdline:
fr: Ligne de commande par défaut :

en: edit
fr: modifiable

en: Root device:
fr: Périphérique racine

en: Flags:
fr: Drapeaux :

en: Output directory:
fr: Répertoire de sortie :

en: Floppy size:
fr: Taille des disquettes :

en: no limit
fr: illimitée

en: RAM used
fr: Mémoire utilisée

en: Build floppy set
fr: Construire un jeu de disquettes

en: the extra initramfs may be useful to add your own configuration files.
fr: l'initramfs supplémentaire peut servir à ajouter vos propres fichiers de configuration.

en: the keyboard is read for ESC or ENTER on every form feed (ASCII 12) in the boot message.
fr: l'appui sur Échap ou Entrée sera attendu pour chaque caractère Form feed (code ASCII 12) dans le message de démarrage.

en: Floppy set from an ISO image
fr: Jeu de disquettes à partir d'une image ISO

en: Power saving
fr: Economie d'énergie

en: DPMS enables power saving behaviour of monitors when the computer is not in use.
fr: DPMS active la mise en veille des écrans quand l'ordinateur est inutilisé.

en: Identifier
fr: Label

en: Vendor name
fr: Fabriquant

en: Model name
fr: Nom du modèle

en: DPMS enabled
fr: DPMS avtivé

en: DPMS times (in minutes):
fr: Délais DPMS (en minutes) :

en: Manual edit
fr: Édition manuelle

en: CPU frequency scaling enables the operating system to scale the CPU frequency up or down in order to save power. CPU frequencies can be scaled automatically depending on the system load, in response to ACPI events, or manually by userspace programs.
fr: Le réglage de la fréquence CPU permet à l'OS de faire varier la vitesse du CPU pour économiser l'énergie. Cette vitesse peut être réglée automatiquement selon la charge du système, les messages ACPI, ou manuellement par des programmes utilisateurs.

en: Current frequency
fr: Fréquence actuelle

en: Current driver
fr: Pilote actuel

en: Current governor
fr: Gestionnaire actuel

en: Confirm break
fr: Confirmer l'interruption

en: Processes
fr: Processus

en: Create Report
fr: Créer un rapport

en: Config file
fr: Fichier de configuration

en: Ethernet
fr: Réseau filaire

en: Wireless
fr: Réseau sans fil

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Groups
fr: Groupes

en: Tweaks
fr: Réglages

en: Some features are disabled.
fr: Certaines fonctionnalités sont désactivées.

en: You are logged in to the TazPanel as user %s.
fr: Vous êtes connecté à TazPanel en tant que %s.

en: Click to re-login.
fr: Cliquez pour vous reconnecter.

en: Copyright
fr: Licence d'utilisation

en: BSD License
fr: Licence BSD
