TazPanel 1.5.7 - en to el translation catalogue (445 entries)

en: Starting TazPanel web server on port $HTTPD_PORT...
el: Εκκίνηση εξυπηρετητή ιστού TazPanel στη θύρα $HTTPD_PORT...

en: TazPanel Authentication - Default: root:root
el: Πιστοποίηση TazPanel - Προεπιλογή: root:root

en: Stopping TazPanel web server...
el: Σταμάτημα εξυπηρετητή ιστού TazPanel...

en: Changing password for TazPanel
el: Αλλαγή κωδικού για TazPanel

en: New password:
el: Νέος κωδικός:

en: Password changed successfully
el: Ο κωδικός άλλαξε επιτυχώς

en: Usage: $program_name [start|stop|passwd]
el: Χρήση: $program_name [start|stop|passwd]

en: Differences
el: Διαφορές

en: TazPanel - File
el: TazPanel - Αρχείο

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: TazPanel - Terminal
el: TazPanel - Τερματικό

en: Small terminal emulator, commands options are supported.
el: Μικρός προσομοιωτής τερματικού, υποστηρίζονται επιλογές εντολών

en: Commands: $commands
el: Εντολές: $commands

en: Downloading to: $dl
el: Κατέβασμα στο: $dl

en: $cmd needs an argument
el: $cmd χρειάζεται όρισμα

en: Unknown command: $cmd
el: Άγνωστη εντολή: $cmd

en: TazPanel - Process activity
el: TazPanel - Δραστηριότητα διεργασιών

en: Refresh:
el: Ανανέωση:

en: 1s
el: 1 δευτ.

en: 5s
el: 5 δευτ.

en: 10s
el: 10 δευτ.

en: none
el: Ποτέ

en: TazPanel - Debug
el: TazPanel - Αποσφαλμάτωση

en: HTTP Environment
el: Περιβάλλον HTTP

en: TazPanel - System report
el: TazPanel - Αναφορά συστήματος

en: Reporting to: $output
el: Αναφορά σε: $output

en: Creating report header...
el: Δημιουργία κεφαλίδας αναφοράς...

en: SliTaz system report
el: Αναφορά συστήματος SliTaz

en: Creating system summary...
el: Δημιουργία συνοψης του συστήματος...

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Getting hardware info...
el: Συγκέντρωση πληροφοριών υλικού...

en: Getting networking info...
el: Συγκέντρωση πληροφοριών δικτύου...

en: Getting filesystems info...
el: Συγκέντρωση πληροφοριών συστημάτων αρχείων...

en: Getting boot logs...
el: Συγκέντρωση καταγραφών εκκίνησης...

en: Kernel messages
el: Μυνήματα πυρήνα

en: Boot scripts
el: Δέσμες ενεργειών εκκίνησης

en: Creating report footer...
el: Δημιουργία υποσέλιδου αναφοράς...

en: View report
el: Προβολή αναφοράς

en: This report can be attached with a bug report on:
el: Αυτή η αναφορά μπορεί να επισυναφθεί μαζί με μια αναφορά σφάλματος στο:

en: Host: $hostname
el: Τοπικός υπολογιστής (Host): $hostname

en: SliTaz administration and configuration Panel
el: Πίνακας διαχείρισης και ρύθμισης παραμέτρων SliTaz

en: Terminal
el: Τερματικό

en: Process activity
el: Δραστηριότητα διεργασιών

en: Create a report
el: Δημιουργία μιας αναφοράς

en: Summary
el: Σύνοψη

en: Uptime:
el: Χρόνος απρόσκοπτης λειτουργίας:

en: Memory in Mb:
el: Μνήμη σε Mb:

en: Total: $memtotal, Used: $memused, Free: $memfree
el: Σύνολο: $memtotal, Σε χρήση: $memused, Ελεύθερα: $memfree

en: Linux kernel:
el: Πυρήνας Linux:

en: Network status
el: Κατάσταση δικτύου

en: Filesystem usage statistics
el: Στατιστικά χρήσης συστήματος αρχείων

en: Panel Activity
el: Δραστηριότητα Πίνακα

en: TazPanel - Packages
el: TazPanel - Πακέτα

en: Last recharge:
el: Τελευταία ανανέωση:

en: (Older than 10 days)
el: (Παλαιότερη από 10 ημέρες)

en: (Not older than 10 days)
el: (Όχι παλαιότερη από 10 ημέρες)

en: Installed packages:
el: Εγκατεστημένα πακέτα:

en: Mirrored packages:
el: Καθρεπτιζόμενα πακέτα:

en: Upgradeable packages:
el: Αναβαθμίσιμα πακέτα:

en: Installed files:
el: Εγκατεστημένα αρχεία:

en: Blocked packages:
el: Μπλοκαρισμένα πακέτα:

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Use as default
el: Χρήση ως προεπιλογή

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Files
el: Αρχεία

en: Name
el: Όνομα

en: Version
el: Έκδοση

en: Description
el: Περιγραφή

en: Web
el: Ιστός

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Base-system
el: Βασικό σύστημα

en: X window
el: Σύστημα παραθύρων X

en: Utilities
el: Βοηθήματα

en: Network
el: Δίκτυο

en: Games
el: Παιχνίδια

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Office
el: Γραφείο

en: Multimedia
el: Πολυμέσα

en: Development
el: Ανάπτυξη

en: System tools
el: Εργαλεία συστήματος

en: Security
el: Ασφάλεια

en: Misc
el: Διάφορα

en: Meta
el: Μέτα

en: Non free
el: Μη ελεύθερα

en: All
el: Όλα

en: Repositories
el: Αποθετήρια

en: Public
el: Δημόσια

en: Any
el: Οποιοδήποτε

en: Listing packages...
el: Καταγραφή πακέτων...

en: My packages
el: Τα πακέτα μου

en: Selection:
el: Επιλογή:

en: Remove
el: Απομάκρυνση

en: Recharge list
el: Ανανέωση λίστας

en: Check upgrades
el: Έλεγχος αναβαθμίσεων

en: Listing linkable packages...
el: Καταγραφή πακέτων με δυνατότητα διασυνδέσης (linkable)...

en: Linkable packages
el: Πακέτα με δυνατότητα διασυνδέσης (linkable)

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Category: $category
el: Κατηγορία: $category

en: Repository: $Repo_Name
el: Αποθετήριο: $Repo_Name

en: Searching packages...
el: Αναζήτηση πακέτων...

en: Search packages
el: Αναζήτηση πακέτων

en: Toogle all
el: Εναλλαγή όλων

en: Package
el: Πακέτο

en: File
el: Αρχείο

en: Recharging lists...
el: Ανανέωση λιστών...

en: Recharge
el: Ανανέωση

en: Recharge checks for new or updated packages
el: Η ανανέωση ελέγχει για νέα ή αναβαθμισμένα πακέτα

en: Recharging packages list
el: Ανανέωση λίστας πακέτων

en: Packages lists are up-to-date. You should check for upgrades now.
el: Οι λίστες πακέτων είναι ενημερωμένες. Τώρα θα πρέπει να ελέγξετε για αναβαθμίσεις.

en: Checking for upgrades...
el: Έλεγχος για αναβαθμίσεις...

en: Up packages
el: Αναβαθμίσιμα πακέτα

en: Performing tasks on packages
el: Εκτέλεση εργασιών στα πακέτα

en: Executing $cmd for: $pkgs
el: Εκτέλεση $cmd για: $pkgs

en: Getting package info...
el: Συγκέντρωση πληροφοριών πακέτων...

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Package $PACKAGE
el: Πακέτο $PACKAGE

en: Install (Non Free)
el: Εγκατάσταση (Μη ελεύθερο)

en: Unblock
el: Ξεμπλοκάρισμα

en: Block
el: Μπλοκάρισμα

en: Repack
el: Επανασυσκευασία

en: Name:
el: Όνομα:

en: Version:
el: Έκδοση:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Category:
el: Κατηγορία:

en: Maintainer:
el: Συντηρητής:

en: Website:
el: Ιστοσελίδα:

en: Sizes:
el: Μέγεθος:

en: Depends:
el: Εξαρτήσεις:

en: Suggested:
el: Προτεινόμενα:

en: Tags:
el: Ετικέτες:

en: Installed files: $I_FILES
el: Εγκατεστημένα αρχεία: $I_FILES

en: Set link
el: Ορισμός συνδέσμου

en: Remove link
el: Απομάκρυνση συνδέσμου

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Tazpkg administration and settings
el: Διαχείριση και ρυθμίσεις Tazpkg

en: Save configuration
el: Αποθήκευση διαμόρφωσης

en: List configuration files
el: Εμφάνιση αρχείων διαμόρφωσης

en: Quick check
el: Γρήγορος έλεγχος

en: Full check
el: Ολοκληρωμένος έλεγχος

en: Creating the package...
el: Δημιουργία του πακέτου...

en: Path:
el: Διαδρομή:

en: Configuration files
el: Αρχεία διαμόρφωσης

en: Checking packages consistency...
el: Έλεγχος συνοχής πακέτου...

en: Full packages check...
el: Πλήρης έλεγχος πακέτου...

en: Packages cache
el: Προσωρινή μνήμη πακέτων

en: Packages in the cache: $cache_files ($cache_size)
el: Πακέτα στην προσωρινή μνήμη: $cache_files ($cache_size)

en: Default mirror
el: Προεπιλεγμένος καθρέπτης

en: Current mirror list
el: Τρέχουσα λίστα καθρεπτών

en: Private repositories
el: Ιδιωτικά αποθετήρια

en: mirror
el: καθρέπτης

en: Link to another SliTaz installation
el: Σύνδεσμος σε άλλη εγκατάσταση SliTaz

en: This link points to the root of another SliTaz installation. You will be able to install packages using soft links to it.
el: Αυτός ο σύνδεσμος δείχνει στη ρίζα μιας άλλης εγκατάστασης του SliTaz. Θα είστε σε θέση να εγκαταστήσει πακέτα χρησιμοποιόντας soft links σε αυτό.

en: SliTaz packages DVD
el: DVD πακέτων SliTaz

en: A bootable DVD image of all available packages for the $version version is generated every day. It also contains a copy of the website and can be used without an internet connection. This image can be installed on a DVD or an USB key.
el: Μία εκκινήσιμη εικόνα DVD όλων των διαθέσιμων πακέτων για την έκδοση $version παράγεται κάθε μέρα. Περιέχει επίσης ένα αντίγραφο της ιστοσελίδας και μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς σύνδεση στο internet. Αυτή η εικόνα μπορεί να εγκατασταθεί σε ένα DVD ή ένα κλειδί USB.

en: Download DVD image
el: Κατέβασμα εικόνας DVD

en: Install from DVD/USB key
el: Εγκατάσταση από DVD/USB key

en: Install from ISO image:
el: Εγκατάσταση από εικόνα ISO:

en: Latest log entries
el: Τελευταίες καταχωρήσεις καταγραφής

en: TazPanel - Live
el: TazPanel - Ζωντανά μέσα

en: TODO
el: ΠΡΟΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ

en: SliTaz LiveUSB
el: Ζωντανό USB SliTaz

en: Create Live USB SliTaz systems
el: Δημιουργία Ζωντανών USB SliTaz συστημάτων

en: Generate SliTaz LiveUSB media and boot in RAM! Insert a LiveCD into the cdrom drive, select the correct device and press Generate.
el: Δημιουργήστε Ζωντανά USB SliTaz μέσα και εκκινήστε από τη μνήμη RAM! Τοποθετήστε ένα Ζωντανό CD στη μονάδα CD-ROM, επιλέξτε τη σωστή συσκευή και πατήστε Δημιουργία.

en: USB Media to use:
el: Μέσο USB για χρήση:

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

en: Generate
el: Δημιουργία

en: SliTaz Live Systems
el: Ζωντανά συστήματα SliTaz

en: Create and manage Live CD or USB SliTaz systems
el: Δημιουργία και διαχείριση Ζωντανών CD ή USB συστημάτων SliTaz

en: Create LiveUSB
el: Δημιουργία Ζωντανού USB

en: Write a Live CD
el: Εγγραφή ενός Ζωντανού CD

en: The command writeiso will generate an ISO image of the current filesystem as is, including all files in the /home directory. It is an easy way to remaster a SliTaz Live system, you just have to: boot, modify, writeiso.
el: Η writeiso εντολή θα δημιουργήσει μια εικόνα ISO του τρέχοντος συστήματος αρχείων, όπως είναι, συμπεριλαμβανομένων όλων των αρχείων στον κατάλογο /home. Είναι ένας εύκολος τρόπος να επανεκδώσετε ένα ζωντανό σύστημα SliTaz, σε τρία απλά βήματα: εκκίνηση, τροποποιήση, writeiso.

en: Compression type:
el: Τύπος συμπίεσης:

en: Write ISO
el: Εγγραφή ISO

en: Live CD tools
el: Εργαλεία Ζωντανού CD

en: Convert ISO to loram
el: Μετατροπή ISO σε loram

en: This command will convert an ISO image of a SliTaz Live CD to a new ISO image requiring less RAM to run.
el: Αυτή η εντολή θα μετατρέψει μια εικόνα ISO ενός Ζωντανού CD SliTaz σε μια νέα εικόνα ISO που απαιτεί λιγότερη μνήμη RAM για να τρέξει.

en: ISO to convert
el: ISO προς μετατροπή

en: The filesystem is always in RAM
el: Το σύστημα αρχείων είναι πάντα στη μνήμη RAM

en: The filesystem may be on a small CDROM
el: Το σύστημα αρχείων μπορεί να είναι σε ένα μικρό CDROM

en: The filesystem may be on a large CDROM
el: Το σύστημα αρχείων μπορεί να είναι σε ένα μεγάλο CDROM

en: ISO to create
el: ISO που θα δημιουργηθεί

en: Build a meta ISO
el: Φτιάξτε ένα μέτα-ISO

en: Combines several ISO flavors like nested Russian dolls. The amount of RAM available at startup will be used to select the utmost one.
el: Συνδυάζει διάφορα ISO flavors, όπως η ρώσικη Μπάπμουσκα. Το ποσό της μνήμης RAM που είναι διαθέσιμη κατά την εκκίνηση θα καθορίσει την επιλογή του μεγαλύτερου (βέλτιστου) ISO.

en: ISO number
el: Αριθμός ISO

en: Minimum RAM
el: Ελάχιστη RAM

en: ISO to add
el: ISO για προσθήκη

en: Add to the list
el: Προσθήκη στη λίστα

en: TazPanel - Network
el: TazPanel - Δίκτυο

en: Quality
el: Ποιότητα

en: Encryption
el: Κρυπτογράφιση

en: Status
el: Κατάσταση

en: Connected
el: Συνδεδεμένο

en: Changed hostname: $get_hostname
el: Αλλαγμένο όνομα υπολογιστή: $get_hostname

en: Scanning open ports...
el: Σάρωση ανοιχτών θυρών...

en: Port scanning for $scan
el: Σάρωση θύρας για $scan

en: Setting up IP...
el: Ρύθμιση IP...

en: Ethernet connection
el: Ενσύρματη σύνδεση

en: Here you can configure a wired connection using DHCP to automatically get a random IP or configure a static/fixed IP
el: Εδώ μπορείτε να διαμορφώσετε μια ενσύρματη σύνδεση με χρήση του DHCP για να πάρει αυτόματα μια τυχαία IP ή να ρυθμίσετε μια στατική/σταθερή IP

en: Configuration
el: Διαμόρφωση

en: Value
el: Τιμή

en: Interface
el: Διεπαφή

en: IP address
el: Διεύθυνση IP

en: Netmask
el: Μάσκα δικτύου

en: Gateway
el: Πύλη

en: DNS server
el: Εξυπηρετητής DNS

en: Activate (static)
el: Ενεργοποίηση (στατικής)

en: Activate (DHCP)
el: Ενεργοποίηση (DHCP)

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Configuration file
el: Αρχείο διαμόρφωσης

en: These values are the ethernet settings in the main /etc/network.conf configuration file
el: Οι τιμές αυτές είναι οι ρυθμίσεις του ethernet στο κύριο αρχείο διαμόρφωσης /etc/network.conf

en: Manual Edit
el: Χειροκίνητη επεξεργασία

en: Scanning wireless interface...
el: Σάρωση ασύρματης διεπαφής...

en: Wireless connection
el: Ασύρματη σύνδεση

en: Start
el: Εκκίνηση

en: Stop
el: Σταμάτημα

en: Scan
el: Σάρωση

en: Connection
el: Σύνδεση

en: Wifi name (ESSID)
el: Όνομα wifi (ESSID)

en: Password (Wifi key)
el: Κωδικός (Wifi key)

en: Encryption type
el: Τύπος κρυπτογράφησης

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: These values are the wifi settings in the main /etc/network.conf configuration file
el: Αυτές οι τιμές είναι οι ρυθμίσεις του wifi στο κύριο αρχείο ρυθμίσεων /etc/network.conf

en: Output of iwconfig
el: Έξοδος του iwconfig

en: Networking
el: Δικτύωση

en: Manage network connections and services
el: Διαχείριση συνδέσεων δυκτίου και υπηρεσιών

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Configuration:
el: Διαμόρφωση:

en: Edit hosts
el: Επεξεργασία hosts

en: Hostname
el: Όνομα υπολογιστή (Hostname)

en: Change hostname
el: Αλλαγή ονόματος υπολογιστή (Hostname)

en: Output of ifconfig
el: Έξοδος του ifconfig

en: Routing table
el: Πίνακας δρομολόγησης

en: Domain name resolution
el: Επίλυση ονομάτων τομέα

en: ARP table
el: Πίνακας ARP

en: IP Connections
el: Συνδέσεις IP

en: TazPanel - Boot
el: TazPanel - Εκκίνηση

en: Boot log files
el: Αρχεία καταγραφών εκκίνησης

en: X server
el: Εξυπηρετητής Χ

en: Show more...
el: Εμφάνισε περισσότερα...

en: Manage daemons
el: Διαχείριση δαιμόνων (daemons)

en: Check, start and stop daemons on SliTaz
el: Έλεγχος, εκκίνηση και σταμάτημα δαιμόνων στο SliTaz

en: Action
el: Ενέργεια

en: SliTaz Firewall with iptable rules
el: Τοίχος προστασίας SliTaz με κανόνες πίνακα IP

en: Small and fast web server with CGI support
el: Μικρός και γρήγορος εξυπηρετητής ιστού με υποστήριξη CGI

en: Network time protocol daemon
el: Δαίμονας πρωτοκόλλου ώρας δικτύου

en: Anonymous FTP server
el: Ανώνυμος εξυπηρετητής FTP

en: Busybox DHCP server
el: Εξυπηρετητής DHCP Busybox

en: Linux Kernel log daemon
el: Δαίμονας καταγραφής πυρήνα Linux

en: Execute scheduled commands
el: Εκτέλεση προγραμματισμένων εντολών

en: Small static DNS server daemon
el: Δαίμονας μικρού στατικού DNS εξυπηρετητή

en: Transfer a file on tftp request
el: Μεταφορά ενός αρχείου κατόπιν αιτήματος tftp

en: Listen for network connections and launch programs
el: Αναμονή για συνδέσεις δικτύου και έναρξη προγραμμάτων

en: Manage a ZeroConf IPv4 link-local address
el: Διαχείριση μίας ZeroConf IPv4 link-local διεύθυνσης

en: Started
el: Ξεκίνησε

en: Stopped
el: Σταμάτησε

en: GRUB Boot loader
el: Φορτωτής εκκίνησης GRUB

en: The first application started when the computer powers on
el: Η πρώτη εφαρμογή που ξεκινά όταν ο υπολογιστής ανοίγει

en: Default entry:
el: Προεπιλεγμένη καταχώρηση:

en: Timeout:
el: Χρονικό όριο:

en: Splash image:
el: Εικόνα εκκίνησης (splash):

en: Change
el: Αλλαγή

en: View or edit menu.lst
el: Προβολή ή επεξεργασία menu.lst

en: Boot entries
el: Καταχωρήσεις εκκίνησης

en: Entry
el: Καταχώρηση

en: Web boot is available with gPXE
el: Η εκκίνηση μέσω δικτύου είναι διαθέσιμη με gPXE

en: Boot &amp; Start services
el: Εκκίνηση &amp; Έναρξη υπηρεσιών

en: Everything that happens before user login
el: Όλα όσα συμβαίνουν πρίν τη σύνδεση του χρήστη

en: Boot logs
el: Καταγραφές εκκίνησης

en: Boot loader
el: Φορτωτής εκκίνησης (boot loader)

en: Main configuration file:
el: Κύριο αρχείο διαμόρφωσης:

en: Login manager settings:
el: Ρυθμίσεις διαχειριστή εισόδου:

en: Kernel cmdline
el: Γραμμή εντολών Πυρήνα

en: Local startup commands
el: Τοπικές εντολές κατά την εκκίνηση

en: Edit script
el: Επεξεργασία δέσμης ενεργειών

en: TazPanel - Hardware
el: TazPanel - Υλικό

en: Detect hardware
el: Ανίχνευση υλικού

en: Detect PCI and USB hardware
el: Ανίχνευση υλικού PCI και USB

en: Kernel modules
el: Αρθρώματα (modules) πυρήνα

en: Modules search
el: Αναζήτηση αρθρωμάτων

en: Manage, search or get information about the Linux kernel modules
el: Διαχείριση, αναζήτηση ή συλλογή πληροφοριών σχετικά με τα αρθρώματα του πυρήνα Linux

en: Detailed information for module: $get_modinfo
el: Λεπτομερείς πληροφορίες για το άρθρωμα: $get_modinfo

en: Matching result(s) for: $get_search
el: Ταίριασμα αποτελέσματος(-ατων) για: $get_search

en: Module:
el: Άρθρωμα:

en: Module
el: Άρθρωμα

en: Size
el: Μέγεθος

en: Used
el: Σε χρήση

en: by
el: από

en: Drivers &amp; Devices
el: Οδηγοί &amp; Συσκευές

en: Manage your computer hardware
el: Διαχείριση του υλικού του υπολογιστή σας

en: Detect PCI/USB
el: Ανίχνευση PCI/USB

en: Battery
el: Μπαταρία

en: health
el: Υγεία

en: Discharging $rempct% - $remtimef
el: Αποφορτίζεται $rempct% - $remtimef

en: Charging $rempct% - $remtimef
el: Φορτίζεται $rempct% - $remtimef

en: Charged 100%
el: Φορτίστηκε 100%

en: Temperature:
el: Θερμοκρασία:

en: Brightness
el: Φωτεινότητα

en: System memory
el: Μνήμη συστήματος

en: TazPanel - Settings
el: TazPanel - Ρυθμίσεις

en: Manage users
el: Διαχείριση χρηστών

en: Delete user
el: Διαγραφή χρήστη

en: Lock user
el: Κλείδωμα χρήστη

en: Unlock user
el: Ξεκλείδωμα χρήστη

en: Login
el: Είσοδος

en: User ID
el: ID χρήστη

en: Home
el: Σπίτι

en: Shell
el: Κέλυφος

en: Password:
el: Κωδικός:

en: Change password
el: Αλλαγή κωδικού

en: Add a new user
el: Προσθήκη νέου χρήστη

en: User login:
el: Όνομα χρήστη:

en: User password:
el: Κωδικός χρήστη:

en: Create user
el: Δημιουργία χρήστη

en: Current user sessions
el: Συνεδρίες τρέχοντος χρήστη

en: Last user sessions
el: Συνεδρίες προηγούμενου χρήστη

en: Please wait...
el: Παρακαλώ περιμένετε...

en: Choose locale
el: Επιλογή εντοπιότητας

en: Current locale settings:
el: Τρέχουσες ρυθμίσεις εντοπιότητας:

en: Locales that are currently installed on the machine:
el: Ρυθμίσεις εντοπιότητας που είναι εγκατεστημένες στο σύστημα:

en: Available locales:
el: Διαθέσιμες ρυθμίσες εντοπιότητας:

en: Code
el: Κωδικός

en: Language
el: Γλώσσα

en: Territory
el: Περιοχή

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: System settings
el: Ρυθμίσεις συστήματος

en: Manage system time, users or language settings
el: Διαχείριση ώρας συστήματος, χρηστών και γλωσσικών ρυθμίσεων

en: System time
el: Ώρα συστήματος

en: Time zome:
el: Ζώνη ώρας:

en: System time:
el: Ώρα συστήματος:

en: Hardware clock:
el: Ρολόι υπολογιστή:

en: Sync online
el: Συγχρονισμός μέσω δικτύου

en: Set hardware clock
el: Ορισμός ρολογιού υπολογιστή

en: System language
el: Γλώσσα συστήματος

en: You must logout and login again to your current session to use $new_locale locale.
el: Πρέπει να αποσυνδεθείτε και να συνδεθείτε πάλι στην τρέχουσα συνεδρία σας για να χρησιμοποιήσετε τα $new_locale locale.

en: Current system locale:
el: Τρέχουσα εντοπιότητα συστήματος:

en: Console keymap
el: Διάταξη πληκτρολογίου κονσόλας

en: Current console keymap: $keymap
el: Τρέχουσα διάταξη πληκτρολογίου κονσόλας: $keymap

en: Suggested keymap for Xorg:
el: Προτεινόμενη διάταξη πληκτρολογίου για το Xorg:

en: Available keymaps:
el: Διαθέσιμες διατάξεις πληκτρολογίου:

en: Panel configuration
el: Διαμόρφωση πίνακα

en: Style:
el: Στύλ:

en: Panel password:
el: Κωδικός πίνακα:

en: Configuration files:
el: Αρχεία διαμόρφωσης:

en: Panel
el: Πίνακας

en: Server
el: Εξυπηρετητής

en: TazPanel provides a debuging mode and page:
el: Το TazPanel παρέχει κατάσταση αποσφαλμάτωσης και σελίδα:

en: connected
el: συνδεδεμένο

en: IP Address
el: Διεύθυνση IP

en: Scan ports
el: Σάρωση θυρών

en: Disk
el: Δίσκος

en: Label
el: Ετικέτα

en: Type
el: Τύπος

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: Mount point
el: Σημείο προσάρτησης

en: TazPanel - Installer
el: TazPanel - Εγκαταστάτης

en: Creating setup file $INSTFILE.
el: Δημιουργία αρχείου εγκατάστασης $INSTFILE.

en: Setup File Error
el: Σφάλμα αρχείου εγκατάστασης

en: The setup file <strong>$INSTFILE</strong> doesn't exist.
el: Το αρχείο εγκατάστασης <strong>$INSTFILE</strong> δεν υπάρχει.

en: SliTaz Installer
el: Εγκαταστάτης SliTaz

en: The SliTaz Installer installs or upgrades SliTaz to a hard disk drive from a device like a Live-CD or LiveUSB key, from a SliTaz ISO file, or from the web by downloading an ISO file.
el: Ο εγκαταστάτης SliTaz εγκαθιστά ή αναβαθμίζει το SliTaz σε έναν σκληρό δίσκο από μια συσκευή όπως ένα Ζωντανό CD ή Ζωντανό USB key, από ένα αρχείο SliTaz ISO, ή από το διαδίκτυο κατεβάζοντας ένα αρχείο ISO.

en: Install SliTaz on a partition of your hard disk drive. If you decide to format your partition, all data will be lost. If you do not format, all data except for any existing /home directory will be removed, the home directory will be kept as is.
el: Εγκαταστήστε το SliTaz σε ένα διαμέρισμα του σκληρού δίσκου σας. Αν αποφασίσετε να διαμορφώσετε το διαμέρισμα σας, όλα τα δεδομένα θα χαθούν. Αν δεν το διαμορφώσετε, όλα τα στοιχεία εκτός από οποιοδήποτε υπάρχον /home κατάλογο θα αφαιρεθούν, ο κατάλογος /home θα διατηρηθεί ως έχει.

en: Before installation, you may need to create or resize partitions on your hard disk drive in order to make space for SliTaz GNU/Linux. You can graphically manage your partitions with Gparted
el: Πριν από την εγκατάσταση, ίσως χρειαστεί να δημιουργήσετε ή να αλλάξετε το μέγεθος στα διαμερίσματα στο σκληρό σας δίσκο, ώστε να δημιουργηθεί χώρος για το SliTaz GNU/Linux. Μπορείτε να διαχειριστείτε γραφικά τις κατατμήσεις σας με το Gparted

en: Install SliTaz
el: Εγκατάσταση SliTaz

en: Upgrade
el: Αναβάθμιση

en: Upgrade an already installed SliTaz system on your hard disk drive. Your /home /etc /var/www directories will be kept, all other directories will be removed. Any additional packages added to your old Slitaz system will be updated as long you have an active internet connection.
el: Αναβαθμίστε ένα ήδη εγκατεστημένο σύστημα SliTaz στον σκληρό σας δίσκο. Οι κατάλογοι /home /etc /var/www θα διατηρηθούν, όλοι οι άλλοι κατάλογοι θα αφαιρεθούν. Τυχόν πρόσθετα πακέτα που είχαν προστεθεί στο παλιό σας σύστημα SliTaz θα ενημερωθούν εφόσον έχετε μια ενεργή σύνδεση στο Internet.

en: Upgrade SliTaz
el: Αναβάθμιση SliTaz

en: Partitioning
el: Κατάτμηση

en: On most used systems, the hard drive is already dedicated to partitions for Windows<sup>&trade;</sup>, or Linux, or another operating system. You'll need to resize these partitions in order to make space for SliTaz GNU/Linux. SliTaz will co-exist with other operating systems already installed on your hard drive.
el: Στα περισσότερα συστήματα που χρησιμοποιούνται, ο σκληρός δίσκος είναι ήδη αφιερωμένος σε διαμερίσματα των Windows<sup>&trade;</ sup>, ή Linux, ή κάποιο άλλο λειτουργικό σύστημα. Θα πρέπει να αλλάξετε το μέγεθος αυτών των διαμερισμάτων, ώστε να δημιουργηθεί χώρος για το sliTaz GNU/Linux. Το SliTaz θα συνυπάρχει με άλλα λειτουργικά συστήματα που έχουν ήδη εγκατασταθεί στον σκληρό σας δίσκο.

en: The amount of space needed depends on how much software you plan to install and how much space you require for users. It's conceivable that you could run a minimal SliTaz system in 300 megs or less, but 2 gigs is indeed more comfy.
el: Το μέγεθος του χώρου που χρειάζεται εξαρτάται από το πόσο λογισμικό σχεδιάζετε να εγκαταστήσετε και πόσο χώρο χρειάζεστε για τους χρήστες. Είναι αντιληπτό ότι θα μπορούσατε να τρέξετε ένα ελάχιστο σύστημα sliTaz σε 300MB ή λιγότερο, αλλά 2GB είναι πράγματι πιο άνετα.

en: A separate home partition, and a partition that will be used as Linux swap space may be created if needed. Slitaz detects and uses swap partitions automatically.
el: Ένα ξεχωριστό διαμέρισμα /home, και ένα διαμέρισμα που θα χρησιμοποιηθεί ως χώρος Linux swap μπορεί να δημιουργηθεί αν χρειαστεί. Το SliTaz εντοπίζει και χρησιμοποιεί αυτόματα κατατμήσεις swap.

en: You can graphically manage your partitions with Gparted. GParted is a partition editor for graphically managing your disk partitions. Gparted allows you to create, destroy, resize and copy partitions without data loss.
el: Μπορείτε να διαχειρίζεστε γραφικά τις κατατμήσεις σας με το Gparted. Το GParted είναι ένας επεξεργαστής κατατμήσεων για γραφική διαχείριση των διαμερισμάτων στο δίσκο σας. Το Gparted σας επιτρέπει τη δημιουργία, καταστροφή, αντιγραφή, αλλαγή μεγέθους των κατατμήσεων σας χωρίς απώλεια δεδομένων.

en: Gparted supports ext2, ext3, ext4, linux swap, ntfs and fat32 filesystems right out of the box. Support for xjs, jfs, hfs and other filesystems is available as well but you first need to add drivers for these filesystems by installing the related packages xfsprogs, jfsutils, linux-hfs and so on.
el: Το Gparted υποστηρίζει ext2, ext3, ext4, Linux swap, NTFS και FAT32 συστήματα αρχείων. Υποστήριξη για XJS, JFS, HFS και άλλα συστήματα αρχείων είναι επίσης διαθέσιμη, αλλά πρέπει πρώτα να προσθέσετε οδηγούς για αυτά τα συστήματα αρχείων με την εγκατάσταση των σχετικών πακέτων xfsprogs, jfsutils, linux-hfs και ούτω καθεξής.

en: Execute Gparted
el: Εκτέλεση Gparted

en: Continue installation
el: Συνέχιση εγκατάστασης

en: Once you've made room for SliTaz on your drive, you should be able to continue installation.
el: Αφού έχετε κάνει χώρο για το SliTaz στη μονάδα δίσκου σας, θα μπορείτε να συνεχίσετε την εγκατάσταση.

en: Back to Installer Start Page
el: Πίσω στην αρχίκη σελίδα της εγκατάστασης

en: Continue Installation
el: Συνέχιση εγκατάστασης

en: You're going to install SliTaz on a partition of your hard disk drive. If you decide to format your HDD, all data will be lost. If you do not format, all data except for any existing /home directory will be removed, the home directory will be kept as is.
el: Πρόκειται να εγκαταστήσετε το SliTaz σε ένα διαμέρισμα του σκληρού δίσκου σας. Αν αποφασίσετε να διαμορφώσετε το σκληρό δίσκο σας, όλα τα δεδομένα θα χαθούν. Αν δεν τον διαμορφώσετε, όλα τα δεδομένα θα αφαιρεθούν, εκτός από οποιονδήποτε υπάρχον κατάλογο /home, ο κατάλογος /home θα διατηρηθεί ως έχει.

en: You're going to upgrade an already installed SliTaz system on your hard disk drive. Your /home /etc /var/www directories will be kept, all other directories will be removed. Any additional packages added to your old Slitaz system will be updated as long you have an active internet connection.
el: Πρόκειται να αναβαθμισετε ένα ήδη εγκατεστημένο σύστημα sliTaz στον σκληρό σας δίσκο. Οι κατάλογοι /home /etc /var/www θα διατηρηθούν, όλοι οι άλλοι κατάλογοι θα αφαιρεθούν. Τυχόν πρόσθετα πακέτα που είχαν προστεθεί στο παλιό σύστημα σας sliTaz, θα ενημερωθούν αν έχετε μια ενεργή σύνδεση στο Internet.

en: Slitaz source media
el: Πηγή προέλευσης SliTaz

en: LiveCD
el: Ζωντανό CD

en: LiveUSB:
el: Ζωντανό USB

en: ISO file:
el: Αρχείο ISO:

en: Full path to the ISO image file
el: Πλήρης διαδρομή σε ένα αρχείο εικόνας ISO

en: Web:
el: Ιστός:

en: Stable
el: Σταθερή έκδοση (stable)

en: Cooking
el: Υπό ανάπτυξη (cooking)

en: Full url to an ISO image file
el: Πλήρης διεύθυνση (url) σε ένα αρχείο εικόνας ISO

en: Hard Disk Drive
el: Σκληρός Δίσκος

en: Install Slitaz to partition:
el: Εγκατάσταση SliTaz στο διαμέρισμα:

en: None
el: Κανένα

en: Format partition as:
el: Διαμόρφωση διαμερίσματος ως:

en: Existing SliTaz partition to upgrade:
el: Υπάρχον διαμέρισμα SliTaz για αναβάθμιση:

en: Options
el: Επιλογές

en: home partition
el: Διαμέρισμα home

en: Use a separate partition for /home:
el: Χρησιμοποιήστε ξεχωριστό διαμέρισμα για το /home:

en: Set Hostname to:
el: Ορισμός ονόματος υπολογιστή (Hostname) σε:

en: Name of your system
el: Το όνομα του συστήματός σας

en: Root
el: Διαχειριστής (Root):

en: Root passwd:
el: Κωδικός διαχειριστή:

en: Password of root
el: Κωδικός του διαχειριστή

en: Confirm password:
el: Επιβεβαίωση κωδικού:

en: User
el: Χρήστης

en: Name of the first user
el: Όνομα του πρώτου χρήστη

en: User passwd:
el: Κωδικός χρήστη:

en: Password of the first user
el: Κωδικός του πρώτου χρήστη

en: Install Grub bootloader. Usually you should answer yes, unless you want to install grub by hand yourself.
el: Εγκατάσταση του προγράμματος εκκίνησης Grub. Συνήθως θα πρέπει να απαντήσετε ναι, εκτός αν θέλετε να εγκαταστήσετε το grub με το χέρι, μόνος σας.

en: Enable Windows Dual-Boot.
el: Ενεργοποίηση διπλής εκκίνησης με Windows (dual-boot)

en: Back to partitioning
el: Πίσω στην κατάτμηση

en: Proceed to SliTaz installation
el: Προχωρήστε στην εγκατάσταση του SliTaz

en: Installation complete. You can now restart (reboot)
el: Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε. Τώρα μπορείτε να επανεκκινήσετε τον υπολογιστή

en: Installation failed. See log
el: Η εγκατάσταση απέτυχε. Δες το αρχείο καταγραφής (log)

en: A web page that points a browser to a different page after 2 seconds
el: Μια ιστοσελίδα που δείχνει στο πρόγραμμα περιήγησης σε μια διαφορετική σελίδα μετά από 2 δευτερόλεπτα

en: If your browser doesn't automatically redirect within a few seconds, you may want to go there manually
el: Αν το πρόγραμμα περιήγησής σας δεν ανακατευθυνθεί αυτόματα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, μπορεί να θέλετε να πάτε εκεί χειροκίνητα

en: Tazinst Error
el: Σφάλμα Tazinst

en: <strong>tazinst</strong>, the lightweight SliTaz HDD installer is missing. Any installation can not be done without tazinst.
el: <strong>tazinst</strong>, Λείπει το ελαφρύ πρόγραμμα εγκατάστασης του SliTaz σε σκληρό δίσκο. Δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν εγκαταστάσεις χωρίς το tazinst.

en: Check tazinst' permissions, or reinstall the slitaz-tools package:
el: Ελέγξτε τα δικαιώματα του tazinst ή επανεγκαταστήστε το πακέτο slitaz-tools:

en: Proceeding: ()
el: Πρόοδος: ()

en: Please wait until processing is complete
el: Παρακαλώ περιμένετε μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία

en: Completed.
el: Ολοκληρώθηκε.

en: Hostname error
el: Σφάλμα ονόματος υπολογιστή (Hostname)

en: Root password error
el: Σφάλμα κωδικού διαχειριστή (root)

en: User login error
el: Σφάλμα εισόδου χρήστη

en: User password error
el: Σφάλμα κωδικού χρήστη

en: Do you really want to continue?
el: Θέλετε πραγματικά να συνεχίσετε;

en: Manual
el: Εγχειρίδιο χρήσης

en: TazPanel - Help &amp; Doc
el: TazPanel - Βοήθεια &amp; Doc

en: Processes
el: Διεργασίες

en: Create Report
el: Δημιουργία αναφοράς

en: Packages
el: Πακέτα

en: Check updates
el: Έλεγχος ενημερώσεων

en: Ethernet
el: Ενσύρματη σύνδεση

en: Wireless
el: Ασύρματη σύνδεση

en: Config file
el: Αρχείο ρυθμίσεων

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Users
el: Χρήστες

en: Boot
el: Εκκίνηση (Boot)

en: Hardware
el: Υλικό

en: Live
el: Ζωντανά μέσα

en: Create a live USB key
el: Δημιουργία live USB key

en: Create a live CD-ROM
el: Δημιουργία live CD-ROM

en: Upgrade system
el: Αναβάθμιση συστήματος

en: Copyright
el: Πνευματικά Δικαιώματα (Copyright)

en: BSD License
el: Άδεια BSD
